Babák dal VV šest milionů, neví se odkud

Praha - Ekonomický expert Věcí veřejných Michal Babák nedokáže doložit, kde vzal šest milionů korun, které v průběhu posledních tří let věnoval na fungování strany. Informuje o tom týdeník Respekt ve svém pondělním vydání. Babák ale tvrdí, že dokumenty o původu peněz má a Respektu je předloží. České televizi řekl, že původ peněz prokáže do konce týdne. Poslanec zároveň vyloučil, že by si peníze půjčil od svého stranického kolegy a ministra dopravy Víta Bárty. Podle informací ČT Babákův dar už prověřuje policie.

Babákova poradenská firma MxB podle informací v internetovém obchodním rejstříku vykazuje nízké zisky. „Půjčil jsem si. Převážně z další firmy, kde jsem jednatelem,“ řekl poslanec a zmínil jihomoravskou společnost WCM CZ. V uváděné firmě ale nemá žádný majetkový podíl, společnost navíc podle obchodního rejstříku ještě před dvěma lety vykazovala ztrátu, zjistil týdeník. Babák rozpor vysvětlil tím, že do WCM CZ přišla půjčka od „nejmenované fyzické osoby“. Za ni měla společnost v developerském projektu postavit „nějaké domy v Blansku“, pak je prodala a někde v tomto procesu si prý Babák od firmy půjčil, aby mohl sponzorovat VV. 

„Něco jsem už vrátil, něco stále dlužím. Splácel jsem z toho, že jsem minulý rok prodal akcie asi tak za třicet nebo čtyřicet milionů, teď přesně nevím,“ tvrdí Babák. Z jaké společnosti akcie pocházely, si už prý nevzpomíná.

Video Reportáž Jana Šenkýře
video

Reportáž Jana Šenkýře

Dokumenty o původu peněz Respektu předložit nedokázal. Slíbil ale, že je připraví. „Všechno vám dodám, až to budu mít u sebe pohromadě,“ řekl. Zároveň odmítl spekulace o tom, že šestimilionový dar vypadá podezřele jako peníze doručené přes prostředníka od někoho skrytého. „To je prostě nesmysl,“ doplnil. Předseda VV Radek John pak dodal, že se na něj obrátil poslanec Babák, že by musel pro dokumenty do Blanska. Podle vedení strany je ale důležitější vyřešení vládní krize, Babák tak dostal na vysvětlení celé záležitosti čas. 

Rozbuškou vládní krize se stalo oznámení poslance VV Jaroslava Škárky, že si faktický lídr VV Vít Bárta kupoval jeho loajalitu. Se stejným obviněním se na policii obrátila i poslankyně VV Kristýna Kočí. Bárta se hájí tím, že jim pouze půjčil. Oznámil sice rezignaci na post ministra dopravy, v politice chce ale dál pokračovat a nyní se bude soustředit na květnové volby předsedy VV. Pozici VV také nabouraly dokumenty zveřejněné v pátek Mladou frontou Dnes, podle kterých Bárta stranu založil, aby získal zakázky pro ABL.

Dnes vystoupil z Věcí veřejných místostarosta Prahy 1 Jan Krejčí - nesouhlasí prý s kroky stranického vedení. Zda skončí v pozici zástupce starosty, rozhodne jednání koalice v příštích dnech.