Odbory hlídají zvýšení platů lékařů, 15 nemocnic jim nepřidalo

Praha - Lékařské odbory podle šéfa Martina Engela hlídají, aby nemocniční lékaři dostali v dubnu k průměrnému platu 48 000 korun ve výplatě za březen přidáno dalších 5 000 až 8 000 korun měsíčně. Vláda to slíbila při ukončení protestní akce Děkujeme, odcházíme. Engel mapoval situaci v krajích a jednal i se zdravotními pojišťovnami.

„Když jsme to včera (ve středu) analyzovali, tak jsme se dostali na číslo zhruba 15 nemocnic, kde to nějakým způsobem zatím není vyřešeno. I když je to ze 190 nemocnic minorita, mrzí mě to,“ uvedl.

Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka nemocnice peníze od pojišťoven zatím nedostaly, dorazí v nejbližších dnech, uvedl. „Reálně v nemocnicích peníze od pojišťoven nejsou, teď jde o to, jak který ředitel se k tomu chce zachovat. Jestli chce dělat, že je tam problém, nebo umí pár dní překlenout a situaci vyřešit,“ podotkl Engel. Podle jeho informací nedostali vyšší platy například lékaři ve Zlíně a Uherském Hradišti. Engel zdůraznil, že udělá vše pro to, aby jedna platba přišla od pojišťoven mimořádně a lékaři dostali své peníze.

Problémy mohou mít menší nemocnice

V Praze podle Engela není problém v žádné nemocnici. Velké nemocnice podle šéfky Asociace nemocnic Jaroslavy Kunové mohou vzít peníze na platy z účtu, než dorazí platba od pojišťoven. Problém mohou mít menší nemocnice, které nemají rezervy.

Lékaři při startu protestů hrozili odchodem do ciziny. V květnu bude v Praze už druhý veletrh, na němž budou nabízet volná místa německé kliniky. Engel soudí, že letošní zvýšení platů a vize cílové částky 1,5 až trojnásobek průměrného platu příští rok bude „stabilizační“. Kliniky budou na veletrhu nabízet 500 volných míst. V českých nemocnicích pracuje 18 000 lékařů. „Věřím, že s masovými odchody se potýkat nebudeme,“ shrnul.

Do zahraničí by odešla polovina sester

Zdravotní sestry se dočkají zvýšení platů příští rok. Šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková řekla, že podle průzkumu svazu by nabídku práce v zahraničí přijalo 50 procent sester, zejména mladé po škole a zkušené sestry s dospělými dětmi. „To číslo mě překvapilo, dřív se jen říkalo, že by někdo odešel. Sestry nebyly tak jazykově vybavené a byl problém s uznáváním kvalifikace. To je dnes už vyřešeno a zaměstnancům nic nebrání ve volném pohybu po celé EU,“ řekla.

V příhraničí dojíždějí sestry do Rakouska a Německa, kde pracují hlavně v domácí péči. Mají tam podle Žitníkové plat téměř dvojnásobný. Pokud denně dojíždějí nebo bydlí v rodině, kde pracují, je to pro ně výhodné.

Je potřeba ještě vyřešit obrovské přesčasy lékařů

České zdravotnictví čeká podle Engela ještě jeden problém - lékaři v nemocnicích mají 800 i více přesčasových hodin za rok. Zákoník práce povoluje 416. Na toto omezení nejsou provozy nastaveny stylem práce a nemají ani dostatečné počty lékařů. Změny v organizaci práce nejsou podle Engela ani tak věcí reformy, ale jednotlivých provozů. Rušení akutních lůžek a přeměna části na následná lůžka podle něj řešení přesčasů nepřinese.

Zdravotní sestra

Zdroj: isifa/LN
Autor: Pavel Wellner