Podepište a nezdržujte - i tak agentury nabízejí práci

Praha – Česká televize zjistila, že některé pracovní agentury používají při náboru zaměstnanců nátlak. Smlouvy se podepisují mimo kanceláře a uchazeči nemají možnost dokumenty okamžitě získat, navíc někteří podepisují i doklady, které mohou být zneužitelné. To je například případ agentury Personal Projekt, kde zájemci o zaměstnání museli při náboru podepsat nevyplněné daňové doklady.

Jedním z takových uchazečů byla i paní Naděžda, která měla zájem o práci v pražské pekárně. Do ruky žádnou pracovní smlouvu nedostala, naopak měla spoustu formulářů podepsat. „Všechny byly sepnuté a ona jen otáčela rohy, kde byl podpis,“ popisuje jednání náborářky Naděžda.

Mezi dokumenty, které musela podepsat, byl i nevyplněný daňový doklad. Na jeho základě prý pro ni bude v brněnském sídle společnosti vyzvedávat peníze, tvrdila jí pracovnice agentury. „Byla jsem upozorněna, že osm lidí už podepsalo, ať nezdržuju,“ mluví o způsobu, kterým byl vyžadován její podpis, paní Naděžda.

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka

Skrytá kamera

Česká televize se do agentury rozhodla vyslat figuranta se skrytou kamerou. Kromě pracovní dohody dostal k podepsání opět i prázdný daňový formulář. A navíc doklad o ubytování za tři tisíce korun, přestože žádné ubytování nechtěl. „To jsou standardní smlouvy, které má naše účtárna všechny stejné,“ vysvětlovala mu stejná pracovnice agentury, s níž jednala i paní Naděžda.

Stejně jako ona ani figurant ČT žádné kopie dokumentů nedostal. Stane se tak prý, až je potvrdí centrála firmy v Brně. Teprve při druhé schůzce si mohl odnést alespoň pracovní dohodu. „Z čeho mám největší obavu, je výdajový doklad. Lístek mnou podepsaný nebyl vyplněný a teď vůbec netuším, k čemu ho může firma použít,“ uvedl figurant, který z požadavků ho nejvíce zaskočil.

Před – už neskrytou – kamerou se náborářka i ředitel agentury tvářili, že o takovém nátlakovém jednání s klienty vůbec nic nevědí. Šéf Personal Projektu nakonec oběma alespoň vystavil potvrzení, že firma neeviduje žádné jejich dokumenty a že ke společnosti nemají žádné právní závazky.

Pracovní agentura Personal Projekt
Pracovní agentura Personal Projekt