Oběti výbuchu v Explosii prohlásí za mrtvé až po analýze DNA

Pardubice – Policisté prohlásí za mrtvé čtyři zaměstnance Explosie, kteří s největší pravděpodobností zahynuli 20. dubna při explozi nitroglycerinu v areálu firmy, až po výsledcích analýzy DNA. Zatím je policie stále vede jako pohřešované. Podle policejní mluvčí Markéty Janovské je nutné zhotovit kontrolní vzorky od příbuzných „a případně udělat porovnání analýzy DNA“.

Policie zatím nalezené lidské části neidentifikovala. Mluvčí rovněž připustila, že ostatky dvou pracovníků, kteří byli přímo v epicentru silného výbuchu, pátrací tým nejspíš ani nenašel. „Z charakteru neštěstí i ze zkušeností s obdobnými událostmi je zřejmé, že nemůžeme doufat v jakékoliv dobré zprávy. Nemohu se nyní nijak vyjadřovat k možným příčinám ani k pravděpodobným hypotézám vzniku neštěstí. To vše spadá do výhradní kompetence příslušných vyšetřujících autorit,“ uvedl v tiskovém prohlášení generální ředitel Explosie Jan Tichý.

Policejní vyšetřovatelé prohledávali místo neštěstí do pátku. Dílčí pomoc jim zajišťovali několik dní také hasiči, kteří rovněž vyšetřovali požár na místě neštěstí. Zjišťovali, zda nastal před výbuchem, nebo po něm. Neštěstí se stalo v objektu, kde se vyráběla skalní trhavina Perunit. Nitroglycerin je její součástí. Podle policie mohla výbuch způsobit závada při technologickém postupu, technická závada zařízení nebo šlo o pochybení některého z pracovníků.