Učená společnost odměnila výzkum antimalarik i péči o seniory

Praha – Medailemi za zásluhy o vědu ocenila Učená společnost České republiky celoživotní práci filoložky a literární historičky Růženy Dostálové a fyzika a zakladatele Slezské univerzity Martina Černohorského. Kromě nich ocenila společnost na půdě Karlovy univerzity i desítku středoškolských studentů za práce, se kterými uspěli v různých, mnohdy mezinárodních soutěžích.

Už pět let chodí devatenáctiletá Veronika Denková pomáhat do domova důchodců. Zkušenosti získané mezi seniory ji inspirovaly k sepsání souboru terapií, které mají ulehčit život nejen starým lidem, ale také těm, kteří o ně pečují. Za nejvíc specifickou považuje terapii komunikační, která je během řešení problémů nejúčinnější. „Když terapeut přijde za člověkem a seznámí se s ním, tak musí nejdřív mluvit o sobě. Lidé se jinak někomu cizímu neotevřou a často ani nekomunikují,“ považuje za hlavní zásadu Denková, studentka Arcibiskupského gymnázia v Praze.

S výzkumem látek, které v budoucnu pomohou při léčbě malárie, zase uspěl stejně starý Vojtěch Kundrát z Ostravy. Navíc postup, během kterého látku získal, je variabilní, a dá se tak použít i při vývoji úplně jiných léků. „Konkrétně jsem se zabýval vývojem chinolinů, tedy látek, která mohou najít uplatnění u antimalarik – léků proti malárii, což je velmi aktuální onemocnění,“ uvedl student Střední průmyslové školy chemické akademika Heyrovského.

Video Reportáž Pavla Štrunce
video

Reportáž Pavla Štrunce

Ocenění si převzali také lidé, kteří mladým nadějím v jejich kariéře pomáhají. Podle ředitele brněnského gymnázia Jiřího Hermana je důležité, aby se pedagog vyrovnal s tím, že mnohdy učí jedince, kteří jsou chytřejší než on sám. Hlavně ale musí v žácích vzbudit zájem. Pokud se tak nestane, s nadsázkou přidává i radu svým kolegům, aby alespoň přednášenou látku neznechutili. Každoroční udílení cen doprovodí i odborná debata, letos na téma globální změna klimatu.