Unikátní objev - student našel válečnou stíhačku

Jindřichův Hradec - Unikátní nález německé stíhačky ze druhé světové války se podařil historikům v Otíně na Jindřichohradecku. Díky práci studenta Jiřího Šaška, který pomohl objekt lokalizovat, dnes ze země vyzvedli torzo letounu Fw-190 Focke Wulf. Ten se zde zřítil v srpnu 1944 během letecké bitvy americké letky a německé Luftwaffe.

Student Jiří Šašek se o pádu stíhačky dozvěděl od pamětnice Jiřiny Kárové. Na stopu ho posléze přivedlo srovnání satelitních a historických snímků, díky němuž mohl místo pádu stroje přesně označit. „Podařilo se zjistit, že v hloubce 3 až 5 metrů se skutečně nacházejí významné trosky letadla,“ doplnil Šašek. O leteckou historii se dlouhodobě zajímá.

Tým odborníků na odhalení torza stroje pracoval dvanáct hodin. Letadlo je mimořádně zachovalé. Našla se podvozková noha, vrtule, v hloubce sedmi metrů odkryli historikové blok motoru, poničenou kabinu se sedačkou, letecké kulomety a kanóny.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

„Je to patrně největší letadlo, které se dochovalo z jedné z největších leteckých bitev nad Českem,“ konstatoval ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal. Odkrývání trosek letadla probíhalo v naprostém utajení; historici je posléze odvezli a ukryli ve střeženém objektu.

K letecké bitvě na Jindřichohradecku došlo 24. srpna 1944; Američané se tehdy snažili zlikvidovat rafinerii a vojenské letiště v Pardubicích a chemickou továrnu Vacuum Oil Compeny v Kolíně.

0Během bitvy došlo mj. k sestřelení letadla Focke Wulf, jež tehdy pilotoval známý pilot Hubert Engst. Z hořícího letounu vyskočil a zachránil se. „Hubert Engst byl známé stíhací eso a byl patrně vůbec jediným pilotem této eskadry, který bojoval v této skupině vlastně téměř celou válku,“ přiblížil postavu německého letce student Šašek.

/*json*/{"map":{"lat":49.133430178958,"lng":15.048265457153,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.13758577022,"lng":15.043201446533,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/