Dnes je den obezity, odborníci varují před jojo efektem

Praha - Na 21. květen připadá Evropský den obezity. Odborníci v této souvislosti varují, že snaha zhubnout za krátkou dobu nepřináší trvalé výsledky, ale naopak může vést k dalšímu tloustnutí. Upozornit na to má i kampaň, která pod heslem Stop jojo efektu vybízí lidi, aby prolomili nebezpečný cyklus opakovaného hubnutí a nabírání váhy.

„S nadbytečnými kilogramy se potýká přes polovinu dospělých v ČR, stejně je na tom celá Evropa. Varující je, že přibývá obézních dětí,“ uvedl přednosta 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice profesor Štěpán Svačina.

K těmto výsledkům se lidé podle profesora propracovali nezdravým životním stylem a opakovanými dietami. „Nejčastějším důvodem jojo efektu je to, že snaha zhubnout byla úspěšná, ale je to nárazová změna, po které se člověk vrací k tomu, na čem tloustl předtím,“ vysvětlil. „Je to velký problém, nejen zdravotní, ale psychologický, lidé pak ztrácejí motivaci a už zhubnout nezkoušejí,“ uvedl k problematice jojo efektu Petr Sucharda z České obezitologické společnosti.

Video Rozhovor s Petrem Suchardou z České obezitologické společnosti
video

Rozhovor s Petrem Suchardou z České obezitologické společnosti

Rozhovor s Petrem Suchardou z České obezitologické společnosti

18 5 2011 studio

Reportáž Evy Davidové

Normální váhu má jen 42 procent dospělých Čechů

Podle průzkumu má normální váhu jen 42 procent dospělých Češek a Čechů, 35 procent se potýká s nadváhou (BMI 25-29,9) a 23 procent s obezitou (BMI nad 30), z nich dvě procenta s obezitou třetího stupně (BMI nad 40).

Podle Svačiny by lidé neměli klesat na mysli. Jsou způsoby, kdy se jojo efektu dá zabránit. Je vhodné po zhubnutí o pět až deset procent nějaký čas si váhový úbytek udržovat, teprve pak znovu hubnout, pokud to je třeba. Hubnout se nesmí hladověním, jíst se má pravidelně. Ani po porušení jídelního režimu není nutno propadat beznaději, že nic nemá cenu, protože pak se člověk rychle vrátí k původním špatným návykům.

Svačina radí najít si co nejvíc podnětů k podpoře hubnoucího úsilí, za udržení váhy se odměňovat. Po ukončení etapy hubnutí se osvědčilo zvyšovat množství jídla jen pomalu, jíst pravidelně a dostatečně se hýbat. „Jsou to způsoby, které nevedou k velmi rychlým poklesům, ale k trvalejším úspěchům, byť jenom částečným,“ řekl Svačina. Úplné vyléčení obezity, tedy pokles BMI z 30 a víc pod 25 je podle něj velmi výjimečný. O takový pokles lékařům ani nejde, snaží se, aby stupeň obezity a problémy s tím spojené se zmenšily.

I desetikilový úbytek ale pacientovi může významně prospět třeba tím, že smí vysadit léky na vysoký tlak nebo cholesterol. „Skutečně vyšlo, že při zhubnutí o deset procent se sníží koncentrace krevních tuků o 30, 35 procent,“ tvrdí Petr Sucharda. A psycholožka Iva Málková se přidává: „Obecně doporučujeme zhubnout 5 až 10 procent, což už má ohromný zdravotní dopad a také nejlepší perspektivu co do udržení váhových úbytků.“ Za ideální tempo označují odborníci úbytek půl kilogramu týdně. Důležité pak je nevrátit se do starých kolejí.

Odborníci: Zázračné preparáty neexistují

„S trochou nadsázky se dá říci, že není nemoc, kterou obezita nezhorší, ale nejzávažnější je cukrovka druhého typu a také vysoký tlak a cholesterol, které vedou k infarktům a mrtvici,“ řekl profesor. Pokud pacient zhubne, jeho zdraví se zlepší, v řadě případů může vysadit léky na tlak a cholesterol, nebo alespoň snížit dávkování. 

Zhubnout rychle není možné

Petr Sucharda z České obezitologické společnoti říká, že není možné zhubnout rychle. „Je to jako sklep plný uhlí a jedny kamna – nespálíte víc, než je fyzicky možné,“ uvedl ve Studiu ČT24 s tím, že úbytky v průměru do dvou, tří kilogramů za měsíc jsou úžasné.

Odborníci varují před hurá pokusy typu:

  • nejíst
  • vynechat snídaně
  • jíst jen zeleninu apod.

Zdravé hubnutí = změna jídelníčku podpořená zvýšeným pohybem

Na zhubnutí musí člověk vynaložit také vlastní úsilí, neexistují léky, které by to udělaly za něj. K nabídce zázračných přípravků na zhubnutí je profesor Svačina skeptický. Rychle a bez námahy se podle něj zhubnout nedá.

Stravování ve fast food
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24