Klaus přijal Johnovu demisi

Praha - Prezident Václav Klaus dnes přivítal premiéra české vlády Petra Nečase (ODS), který mu donesl demisi vicepremiéra a předsedy Věcí veřejných Radka Johna. Prezident v úvodu setkání řekl, že Johnovu demisi přijme. Premiér Nečas po schůzce potvrdil, že prezident svému prohlášení dostál. Klause Johnův odchod z vlády podle jeho vlastních slov nepřekvapuje, předseda VV jej o úmyslu kabinet opustit informoval na setkání už před více než týdnem.

„Spíše je překvapením, že to trvalo tak dlouho,“ poznamenala hlava státu. S Johnem se Klaus sešel už 11. května, tedy v den, kdy předseda nejmenší vládní strany své rozhodnutí odejít oznámil nejprve novinářům a pak i předsedovi vlády. Po schůzce tehdy Klaus varoval, že koaliční vláda je „nyní křehké sdružení, a vypadne-li z ní jakýkoliv kamínek, je to zneklidňující“.

Předseda VV, který už v dubnu odešel z křesla ministra vnitra, se rozhodl zcela opustit vládu po neshodách s premiérem na podobě svého protikorupčního úřadu. Nově zřizovaný post vicepremiéra pro korupci byl podle něj zesměšněný tím, že si nemohl vybrat svůj tým. Premiér odmítl například jmenování někdejšího Johnova náměstka z vnitra Michala Moroze do stejné pozice na Úřadu vlády.

Video Brífink Petra Nečase po předání Johnovy demise Klausovi
video

Brífink Petra Nečase po předání Johnovy demise Klausovi

„Samozřejmě, že vláda bude jednat o případném obsazení nebo neobsazení tohoto postu, protože vláda svým usnesením zřídila pozici místopředsedy vlády pro koordinaci boje s korupcí, které je teď neobsazené,“ uvedl premiér po setkání s Klausem na otázku novinářů, co bude po Johnově odchodu s nově zřízenou funkcí.

Písemný dodatek ke koaliční smlouvě, na jehož sepsání se ODS, TOP 09 a VV ve středu domluvily, musí podle Nečase minimálně zohlednit změny, ke kterým v personálním obsazení vlády v posledních týdnech došlo. „Součástí koaliční smlouvy je i seznam členů vlády s jejich konkrétní pozicí a některá další ustanovení, která se týkají například náměstků,“ řekl.

Vyjednávači vládních stran se ve středu dohodli, že personální složení vlády budou řešit až v červnu. Do konference VV, z níž vzejde nové vedení nejmenší vládní strany, budou prý řešit jen programové otázky.

Premiér Petr Nečas
Premiér Petr Nečas