Ředitelka Metropolitní univerzity dostala podmínku za podplácení

Praha - Obvodní soud pro Prahu 10 dnes udělil ředitelce soukromé Metropolitní univerzity Praha (MUP) Anně Benešové dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. Za podplácení, zpronevěru a porušování povinnosti při správě cizího majetku dostala Benešová i peněžitý trest 300 000 korun. Obžaloba viní Benešovou z několika skutků, mimo jiné údajně umožnila v rozporu s právními předpisy bezplatné studium desítkám lidí. Univerzitě podle spisu způsobila škodu přes 7,5 milionu korun. Žena v minulosti vinu popřela. Dnešní rozsudek podle svých slov vnímá jako křivdu. Po domluvě s obhájcem si ponechala lhůtu na odvolání. Lhůtu si ponechal i státní zástupce, který původně požadoval přísnější trest. 

Podle dnešního nepravomocného rozsudku nechala Benešová na MUP studovat zhruba pět desítek zájemců, kteří nezaplatili stanovené školné. Mezi takovými studenty byla například i Miss World Taťána Kuchařová nebo zaměstnanci pražského magistrátu, jednotlivých městských částí či Úřadu průmyslového vlastnictví. Soud ji dnes uznal vinnou i z toho, že neoprávněně vyplatila členům dozorčí rady celkem 1,62 milionu korun z prostředků univerzity. Neuvěřil tak obhajobě, že Benešová neměl důvod ani motiv proč uplácet.

Podle nepravomocného verdiktu rovněž předávala v obálkách s prospekty univerzity úplatky lidem, kteří mohli ovlivnit využívání prostor MUP. V lednu 2008 prý dala 50 000 korun úřednici z královéhradeckého krajského úřadu, aby ovlivnila výši ceny pronájmu budovy pro univerzitu. V roce 2009 zase Benešová údajně předala obálku se 100 000 korunami radnímu pro Prahu 3 Pavlu Hurdovi. Cílem prý bylo, aby Hurda ovlivnil ostatní členy zastupitelstva ohledně žádosti, kterou MUP podala kvůli odkoupení budovy v tomto pražském obvodu.

Video Telefonát Pavly Sedliské
video

Telefonát Pavly Sedliské

Benešová se podle soudu provinila také tím, že si za téměř 55 000 nechala na útraty univerzity rekonstruovat svůj pražský byt a dům v Dobřichovicích. Na MUP podle spisu fakturovala nové rolety a záclony, broušení parket, opravu kožených křesel nebo instalatérské práce v kuchyni a na WC.

Prvoinstanční soud dnes Benešovou naopak zprostil v bodu obžaloby, podle něhož údajně chtěla v únoru 2008 celkem 20 000 Kč uplatit ředitele a jeho zástupce pražské střední školy, jejíž prostory MUP využívala, a to kvůli dodatkům ke smlouvám o nájmu těchto prostor.