O určení standardu ve zdravotnictví zatím koalice nerozhodla

Praha - Vládní koalice se ani po šestihodinovém jednání svých lídrů prozatím neshodla na tom, kým a jakým způsobem bude určen tzv. standard zdravotní péče, který má být pacientům plně hrazen z všeobecného pojištění. Nadstandard by si naopak podle zdravotnické reformy měl každý hradit z vlastních kapes. ODS a TOP 09 myslí, že k určení standardu bude stačit ministerská vyhláška, Věci veřejné by daly přednost zákonu a navíc požadují důkladnější expertní ekonomickou analýzu některých bodů, například návrhu, aby si pacienti u zubaře platili všechny plomby. Shoda panuje na zrušení poplatku za recept, zpoplatněny mají být léky v ceně do 50 korun například na nachlazení. Alespoň jeden lék ve skupině přitom musí zůstat plně hrazený pojišťovnou, uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Zástupce Věcí veřejných Vít Bárta neodcházel z jednání spokojen. Uvedl, že jeho strana chce jednat o harmonogramu celé reformy, nikoli pouze o třech zákonech, které nyní ministerstvo projednává a chce pro jednání kabinetu připravit do 8. června. Do jednání hodlal zahrnout také důchodovou reformu. „Jsem nejvíce znervózněn debatou nad dokončením důchodové reformy, nad druhým pilířem, protože z jedné strany vítáme níži poplatků pro správu ve druhém pilíři, nicméně z toho návrhu - tak jak byl zveřejněn - zcela vypadla mezigenerační solidarita - to znamená ta jednoprocentní asignace, a já se samozřejmě musím ptát, jestli je ambice porušovat historické dohody z K9, a nebo jestli je to jen opomenutí úředníků,“ řekl před schůzkou Bárta. Podle webových stánek Úřadu vlády je možnost připlácet rodičům na důchod v návrzích obsažena.

Stejně tak je podle něj zapotřebí se bavit o nastavení druhého důchodového pilíře. Hrozí totiž podle něj, že se celého důchodového systému budou účastnit pouze tři až čtyři společnosti, což je nedostatečný počet. „My jsme se na K9 bavili o tom, že by v důchodovém pilíři mělo být devět až deset společností, aby to prostředí bylo konkurenční, a v tomto duchu je třeba si dát nějaké garance pro to, aby to prostředí konkurenční bylo,“ uvedl. Bárta ocenil, že se koaliční lídři začali scházet pravidelně

Video Vstup Petra Vaška
video

Vstup Petra Vaška

Potraty nejsou na pořadu dne

Heger před schůzkou potvrdil, že vypustil z návrhu zákona o specifických zdravotních službách potraty jako kontroverzní téma. Pro některé politiky by prý mohly být důvodem, aby hlasovali proti reformě. Ministr chce vynětím potratů usnadnit její schválení. V platnosti zůstane dosavadní úprava, než bude připraven zákon nový.

Ministr počítá s tím, že v nadstandardu bude pro začátek jen půl procenta péče, vedle robotických operací také lepší oční čočky, lepší klouby a lepší sádra. Postupně by se nadstandardy měly rozšiřovat, v budoucnu by je lidé nemuseli platit hotově, mohli by se připojistit.

Vít Bárta
Vít Bárta
Více fotek
  • Vít Bárta autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2564/256382.jpg
  • Leoš Heger autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2563/256225.jpg