Česko zaplavila Bambiriáda, děti čeká jízda na koních i obrněný pandur

Praha – V Česku začal třináctý ročník Bambiriády. V sedmnácti městech po celé republice si mohou děti vyzkoušet různorodé volnočasové aktivity. Vedle jízdy na koních nebo žonglování je čeká například střílení z luku, chybět nebudou ani divadelní, taneční a pěvecká vystoupení. 13. ročník je zároveň oficiální akcí Evropského roku dobrovolnictví. Bambiriáda potrvá od 26. do 29. května. Jejím cílem je především nabídnout dětem nové podněty k aktivnímu využívání volného času. Podrobné informace najdete zde.

Hlavní program dnes odstartoval na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích. Na prostranství před VŠCHT vyrostlo stanové městečko, kde si děti mohou vyzkoušet hrnčířský kruh, chemické pokusy nebo motokáry. Svůj stánek zde má i armáda, která dětem poskytla různé sportovní trenažéry, na kterých cvičí vojáci. Zevnitř si mohly prohlédnout i obrněný transportér pandur. Pražskou akci zpestří i celobambiriádní hra o puzzle.

Letošní ročník ozvláštní i řada doprovodných aktivit. Chystaná fotografická soutěž vybídne návštěvníky k pořízení zdařilého snímku dětí při tvořivé činnosti. První cenou v soutěži je víkendový pobyt v bavorském hotýlku s volným vstupem do tamního zábavního parku a aquaparku. Sdružení mají často obtíže s financováním. Sponzoři o jejich podporu obvykle nemají zájem a dávají přednost sportu, kde se mohou lépe prezentovat. „Bohužel musíme konstatovat, že podpora ze strany státu systematicky klesá,“ uvedl předseda pořádající České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Nováčkem mezi bambiriádními městy jsou letos jihomoravské Ivančice, které nabídnou například ukázky práce hasičů, jízdu na koních, žonglování, nácvik tábornických dovedností, střelbu z luku, praku i ze vzduchovky. V Zábřehu se do akce zapojili i zástupci spřátelených organizací ze Slovenska, Polska, Maďarska a Litvy.

V Chomutově chystají závody dračích lodí

Středočeská Bambiriáda je tradičně putovní. Letos se bude konat v Milovicích, kde pro děti nachystali malování, rukodělné činnosti nebo lanové aktivity. Na pódiu si mohou malí návštěvníci zkusit i recitaci, tanec, zpěv a divadlo. Bambiriáda v Rychnově nad Kněžnou se letos díky ochotě paní hraběnky přesouvá do prostor tamního Kolowratského zámku a podzámčí. Na druhém nádvoří vyroste kryté pódium a v podzámčí na řece Kněžné se uskuteční plavba na raftech.

Města, kde se letos koná Bambiriáda:

České Budějovice, Frýdek-Místek, Cheb, Chomutov, Chrudim, Ivančice, Jihlava, Liberec, Milovice, Náchod, Ostrava, Plzeň, Praha, Rychnov nad Kněžnou, Třinec, Zábřeh na Moravě a Zlín.

V areálu Sportovní haly v Českých Budějovicích bude připraveno pódium pro kulturní vystoupení, okolní expozice jednotlivých spolků mají připravené mimo jiné lanové aktivity, vodácké programy, projížďky na koních, keramiku, dětské divadlo nebo chůzi na chůdách. V Chomutově chystají závody dračích lodí, v Chrudimi probíhá akce v prostorách letního koupaliště, kam zavítá i dětská formace 5Angels. Plzeň letos pořádá Bambiriádu v novém multifunkčním areálu České údolí. Přibydou tak prezentace na sportovních hřištích a vodní hladině Borské přehrady, včetně adrenalinových sportů. 


Sdružení mají často obtíže s financováním. Sponzoři o jejich podporu obvykle nemají zájem a dávají přednost sportu, kde se mohou lépe prezentovat. „Bohužel musíme konstatovat, že podpora ze strany státu systematicky klesá,“ uvedl předseda pořádající České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.

Bambiriáda
Bambiriáda