Babák má pozastavené členství ve Věcech veřejných

Praha - Předsednictvo Věcí veřejných jednomyslně přijalo žádost Michala Babáka a dočasně mu pozastavilo členství ve straně. Poslanec o to požádal kvůli trestnímu oznámení, které na něj podal finanční analytický útvar ministerstva financí. Útvar ho viní z praní špinavých peněz kvůli penězům pro Věci veřejné.  Babák i vedení strany tvrdí, že o trestním oznámení ještě nevědí. Transparentní financování chtějí Věci veřejné doložit forenzním auditem.

Předsednictvo Věcí veřejných hlasovalo o žádosti Michala Babáka přes internet a rozhodnutí o pozastavení členství přijalo jednomyslně. Podle stranických stanov totiž Babák sám své členství přerušit nemůže. Stanovy říkají, že to může udělat krajská rada. Tyto rady ovšem zatím neexistují a jejich pravomoci má právě předsednictvo.

Následující týdny ukážou, jestli nakonec policie požádá sněmovnu o Babákovo vydání k trestnímu stíhání. Šéf poslanců TOP 09 a STAN Petr Gazdík uvedl, že by klub pro Babákovo vydání hlasoval jednomyslně.

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové

Babák půjčil VV 11,5 milionu korun

Finanční analytický útvar zjistil, že Babák v posledních dvou letech přinesl do banky 7,8 milionu korun v mnoha stotisícových částkách, z toho 6,5 milionu obratem zamířilo na účet Věcí veřejných. Kromě toho Babák letos v březnu půjčil straně dalších pět milionů korun. Na účet mu je převedl jeho kolega z firmy WCM CZ Josef Liška, který si peníze na konto vložil v hotovosti, a to pouhý den před jejich odesláním Babákovi.

Poslanec, který je ekonomickým expertem VV, měl v nedávné době problém vysvětlit původ přibližně šesti milionů korun, které straně věnoval. Na nahrávce z porady vrcholných představitelů VV, zveřejněné v předchozích týdnech, jeden z členů strany uvádí, že Babák se stranickými financemi „čaruje“. S tím ovšem poslanec nesouhlasí: „Veřejně jsem už několikrát prohlásil, že jsem veškeré doklady týkající se mých osobních financí a darů straně předal auditorům k prověření. Věci veřejné si rovněž zadaly forenzní audit s důrazem na financování strany v letech 2009 a 2010,“ uvedl Babák.

Kvůli nejasnému financování se na Věci veřejné obořili koaliční partneři z TOP 09. Nejmenší vládní stranu vyzvali, aby zveřejnila veškeré doklady o účetnictví a financování v loňském roce, jakož i o financování volební kampaně a provozu strany.