Automobiloví nadšenci oslaví 50 let Jaguaru E-type

Vlašim - Akce s názvem 500 mil českých má připomenout padesáté výročí vzniku „nejkrásnějšího auta na světě“, legendárního britského vozu Jaguar E-type. Spanilá jízda, během níž historické vozy překonají vzdálenost 500 mil po nejkrásnějších místech Čech, byla včera večer slavnostně zahájena na zámku ve Vlašimi. Právě v tomto městě sídlí český Jaguar Enthusiasts’ Club, který celou akci pořádá.

Dnes ráno odstartuje asi dvacet členů klubu „naostro“, z toho polovina v autech E-type, k vidění budou i jaguáry dalších typů. Během cesty čekají veterány zastávky v mnoha městech, kde si je budou moci prohlédnout zájemci z řad diváků. „Pojedeme přes Sedlčany do Plzně, pokračujeme do zámku Bečov, kde si chceme prohlédnout relikviář sv. Maura, a přespíme v Sokolově. V pátek ráno pojedeme do SOS dětské vesničky v Doubí u Karlových Varů, kde splníme humanitární náplň akce a předáme finanční dar, který jsme vybrali mezi účastníky,“ popsal jeden z organizátorů Petr Pelech. Trasa je dále povede přes Karlovy Vary, Litoměřice, Liberec, Jičín a další místa do cíle ve Dvoře Králové nad Labem, kam doputují v sobotu.

Jaguar E-type byl poprvé představen v roce 1961 na ženevském Autosalonu a už tehdy sklidil obrovský úspěch. V roce 2002 pak v anketě o nejkrásnější a nejúspěšnější auto všech dob obsadil první místo. Fanoušky si získal především nadčasovým aerodynamickým designem. „Konstruktér vozu Malcolm Sayer zde využil své zkušenosti z leteckého průmyslu,“ přiblížil prezident českého Jaguar Enthusiasts’ Clubu Evžen Reitschläger. V letech 1961-1975, kdy se model E-type vyráběl, opustilo výrobní linku Jaguaru celkem 72 520 exemplářů ve třech sériích. Také díky masové výrobě se stal nejlevnějším sportovním vozem své doby.

Video Živý vstup Oldřicha Borůvky
video

Živý vstup Oldřicha Borůvky


E-type v minulosti vlastnilo mnoho známých osobností, například Steve McQueen, George Harrison, či Brigitte Bardotová. Vůz si zahrál v mnoha filmech a mohl být dokonce autem Jamese Bonda, automobilka však tuto možnost odmítla. Pobočka klubu majitelů vozů Jaguar funguje v Česku od roku 2007 a sdružuje v současnosti kolem 60 členů se 120 vozy. Po celém světě má klub 20 000 členů.