Dobeš: Pro neúspěšné maturanty chci podmíněné přijetí na VŠ

Praha – Vzhledem k očekávání, že u maturit propadne pětina studentů a opravné termíny by měly být koncem září, oznámil dnes ministr školství Josef Dobeš (VV) úmysl vyjednat pro letošní maturanty podmíněné přijetí na vysoké školy. Se zástupci univerzit o tom ale ještě nejednali. Maturity končí v úterý, konečné výsledky budou k dispozici příští týden. Podle současného harmonogramu by ti, kteří u maturit neuspěli, měli skládat opravné zkoušky na konci září a maturitní vysvědčení dostat v říjnu. To už však na některých školách začne akademický rok a čerství maturanti, kteří úspěšně složili přijímací zkoušky na vysněnou univerzitu, by tak na ni měli na rok dveře zavřené.

„My se pokusíme s Cermatem (centrum pro přípravu maturit) zrychlit to opravné kolo, aby to proběhlo do konce září,“ řekl dnes Dobeš. Z původních 200 míst, kde by se měly dělat opravné zkoušky, jich nakonec bude 240. „Je úkolem ministra a náměstka pro vysoké školy vyjednat s děkany, že by mohlo přijít podmíněné přijetí na vysokou školu,“ dodal.

Je prý totiž možné, že i velmi dobrý student byl u maturity pod psychickým tlakem a kvůli tomu zkoušku nenapsal dobře. Písemná část státních maturit začala minulý týden a skončí v úterý 7. června. Do čtvrteční půlnoci by měly být vyhodnoceny všechny práce, výsledky se studenti dozvědí nejpozději do poloviny června.

Video Studio ČT24 s brífinkem Josefa Dobeše
video

Studio ČT24 s brífinkem Josefa Dobeše

Po technické stránce prý zatím funguje vše dobře. „Nikdo z nás to netušil, my všichni jsme byli zelení strachy,“ zavtipkoval dnes Dobeš s odkazem na šéfa Cermatu Pavla Zeleného, který má průběh maturit na starosti. Zatímco při generálce maturit se vyskytlo 12 tisíc chyb, nyní jsou prý závady na tiskárnách a zařízení hlášeny minimálně.

Zadání maturitních testů se několikrát objevilo na internetu, pokaždé to ale bylo až poté, co studenti daný test napsali. Cermat kvůli zveřejnění testů zvažuje podání trestního oznámení, prý jde o porušení autorských práv. Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich účastní téměř 99 tisíc studentů.