Pražské školy se kvůli stávce nezavřou, UK přijímačky neruší

Praha – Pražské školy se kvůli pondělní stávce odborů nezavřou, žáci, kteří se kvůli omezené dopravě nedostaví, budou omluveni. Přijímací zkoušky neruší ani většina fakult Univerzity Karlovy, pro uchazeče vypíšou náhradní termíny. Odboráři v pondělí zastaví vlaky, autobusy i městskou hromadnou dopravu v Praze, Brně a možná i dalších městech, protestují tak proti vládním reformám.

„Děti, které se nedostaví do školy, budou omluveny. Zároveň jsme vyzvali rodiče, aby děti vybavili jídlem a pitím, protože nevíme, jak bude zajištěno stravování,“ popsala stávková opatření ředitelka Základní a mateřské školy Červený Vrch na Praze 6 Jana Matoušová. O žáky, kteří do školy přijdou, bude postaráno; podle toho, kolik se dostaví dětí, prý učitelky vymyslí náhradní program.

„Žáci, kteří se nemohou dostat do školy, budou omluveni, ze stejného důvodu prosíme o pochopení omezeného provozu školy a neúčasti zaměstnanců ze vzdálenějších míst,“ stojí také třeba na webu Gymnázia profesora Jana Patočky na Praze 1.

Absence na přijímačkách kvůli stávce bude omluvena

Na den stávky připadají také přijímací zkoušky na většinu fakult Univerzity Karlovy, na zkoušky se přitom mají sjet zájemci z celé republiky. „V případě dopravní stávky bude uchazeč automaticky omluven, pokud se nedostaví, a může se zúčastnit náhradního termínu přijímacího řízení,“ uklidňuje mluvčí univerzity Václav Hájek. Přijímací zkoušky ruší jen Filozofická, Pedagogická a Katolická teologická fakulta, které vypíšou náhradní termíny.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) už přitom vyzval obyvatele, aby se v pondělí kvůli stávce vyhnuli cestování po hlavním městě, podle něj by měli i rodiče zvážit, zda posílat své děti do školy.

Vedení Koalice dopravních odborových svazů (KDOS) dnes oznámilo, že pondělní stávka proti vládním reformám zasáhne železnici i městskou dopravu v Praze, Brně a dalších městech. Stávka má začít v 03:00, v metropoli a na hlavních silnicích by měly být také blokády.