Odborům vláda sebere finanční výhody, tvrdí Bendl

Praha – Kabinet Petra Nečase chystá v budoucnu zrušení finančních výhod pro odborové organizace, stejně tak by jim měl stát přestat přispívat desítky milionů korun ze státního rozpočtu. V pořadu Interview to řekl předseda středočeských občanských demokratů a poslanec Petr Bendl a nepřímo naznačil, že takové kroky by se měly objevit již v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Podle jeho slov odboráři minimálně tuší, že do budoucna mají přijít o některé dosavadní výjimky, a to je také jedním z důvodů jejich současného bití na poplach.

„Plán ODS je minimum výjimek v daňovém systému a já věřím, že je to i plán ministra financí,“ odpověděl Bendl na přímou otázku, zda jde o plán Miroslava Kalouska, nebo občanských demokratů. Mezi finančními výhodami, o které by měly v budoucnu odborové organizace přijít, jmenoval dosavadní praxi nezdaněných odborářských příspěvků, také možnost plátce odečíst si příspěvky z daňového základu, nebo to, že odborářský majetek nemusí být pronajímán za cenu v místě obvyklou. „To jsou věci, které musí do budoucna zmizet,“ uvedl Bendl. Podle něj takové kroky vláda chystá v rámci úsporných opatření a odboráři to vědí.

„Ať už napáchá tato stávka jakékoli škody, jsem přesvědčen, že má skončit financování odborů ze státního rozpočtu a doufám, že ministr financí nepředloží Parlamentu rozpočet, ve kterém by byly nějaké finanční prostředky pro odbory,“ prohlásil Bendl v Interview. Podle jeho slov dostávají odbory z rozpočtu desítky milionů korun a čerpají finance z EU. „Pokud chtějí páchat škody na státním majetku… a přinutit stát vynakládat další prostředky, není podle mého názoru vůbec důvod, aby dostávaly korunu, stejně jako není důvod, aby měly řadu daňových výhod,“ prohlásil předseda středočeské ODS.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

ŠIROKOÚHLÝ
Zdroj: ČTK
Autor: Jakub Dospiva