Lidé si připomněli vypálení Ležáků nacisty

Ležáky - Stovky lidí si dnes připomněly na místě bývalé osady Ležáky na Chrudimsku 69. výročí jejího vypálení nacisty. Na místě, kde stojí na půdorysech devíti domů žulové náhrobky s vytesaným křížem, uctili památku 52 vyvražděných obyvatel. Pietní vzpomínky se zúčastnili pamětníci událostí a další hosté z Česka i zahraničí. Do Ležáků dnes přišla také jedna ze sester Šťulíkových, které jediné masakr v Ležákách přežily.

V době, kdy byly odvlečeny a poslány do Německa na převýchovu, jim byl jeden a dva a půl roku. „Za války jsem přišla o dvě rodiny. O vlastní matku a otce, co byli zavražděni. A po válce jsem přišla o německou rodinu, když jsem se musela vrátit domů,“ řekla novinářům Marie Jeřábková, rozená Šťulíková.

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) je setkání u příležitosti ležácké tragédie stále aktuální. Uvedl, že se dnes ozývají hlasy přirovnávající příčiny, průběh a hrůzy války tomu, co po válce udělali někteří Češi. „Je třeba si připomínat, že právě německý fašismus byl tak krutý, že to řada lidí po válce neunesla a udělala chyby,“ řekl Štěch novinářům.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Gestapo odhalilo, že z lomu Hluboká poblíž osady udržovali parašutisté vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem.

Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny:

„Vždycky se musíme postavit proti zlu, a to i s tím, že víme, že budou následky osudové.“

Čtyřiatřicet dospělých obyvatel Ležáků nacisté odvlekli do Pardubic a ještě téhož dne bez soudu popravili. Dalších sedm osob z Ležáků nacisté zastřelili 25. června a 2. července 1942. Jedenáct ležáckých dětí našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Dnes v ležáckém údolí stojí na půdorysech devíti vyhlazených domů jen strohé žulové náhrobky s vytesaným křížem. Místo je národní kulturní památkou.