Muž dostal za usmrcení kojence 16 let

České Budějovice – Čtyřiadvacetiletý muž, který podle obžaloby loni v červnu usmrtil zalehnutím sedmiměsíčního kojence, půjde na 16 let do vězení. Dnes o tom rozhodl českobudějovický krajský soud. Stejný trest udělil muži krajský soud už loni v listopadu, ale pražský vrchní soud letos v únoru případ vrátil k doplnění dokazování. Rozsudek není pravomocný, obě strany zatím nesdělily, zda se odvolají.

Obžalovaný dnes v soudní síni chyběl. Omluvil se, což učinil už při předchozím opakovaném líčení. „Klient na tom není zdravotně dobře. To, co se stalo, je velká tragédie a on toho velmi lituje,“ řekl obhájce obžalovaného Ondřej Flaška. Případ se stal loni v červnu v penzionu v Českých Velenicích na Jindřichohradecku. Muž plačícího kojence, s jehož matkou měl tehdy poměr, údajně přikryl polštářem a dekami. Když dítě ani pod pokrývkou nepřestalo plakat a obžalovaný chtěl spát, údajně si na něj lehnul. Soudní lékař loni konstatoval, že důvodem smrti dítěte nebylo udušení, ale zhmoždění plic.

Soud vyloučil, že by se jednalo o nešťastnou náhodu

Soud dnes čin opět kvalifikoval jako vraždu, i když obhajoba chtěla, aby případ posuzoval jako ublížení na zdraví s následkem smrti. „Obžalovaný se dopustil cíleného a vědomého konání,“ řekl při odůvodnění rozsudku předseda senátu českobudějovického krajského soudu Aleš Kolář. Podle něj znalci vyloučili, že by se čtyřiadvacetiletý muž na kojence ve spánku nechtěně převalil.

Předseda senátu udělil obžalovanému stejný trest jako loni na podzim. Pro případnou kratší dobu odnětí svobody Kolář postrádal doznání. „Obžalovaný několikrát uvedl, že lituje toho, co se stalo, ale nikdy se k činu nepřiznal,“ řekl předseda senátu českobudějovického soudu. Matka dítěte, která s obžalovaným nějakou dobu na různých místech žila, u soudu loni uvedla, že ji nutil k prostituci. Často pil a peníze utrácel v hracích automatech. Muž řekl, že lituje toho, co se stalo. Za dítě nesl v nepřítomnosti matky odpovědnost. Popřel, že by dítě úmyslně usmrtil.