Thomayerova nemocnice otevřela nové oddělení hrudní chirurgie

Praha – Fakultní Thomayerova nemocnice otevřela v Česku ojedinělé oddělení hrudní chirurgie, které převezme péči o nemocné s plicní a mimoplicní tuberkulózou a plicními mykobakteriózami z celé republiky. Vysoce infekční pacienti tak budou operováni v sálech, které jsou určeny pouze pro ně. Centralizací péče by mělo klesnout riziko infekce pro ostatní pacienty i zdravotnický personál.

Na oddělení jsou tři operační sály, na kterých provedou lékaři zhruba 500 operací ročne, 15 lůžek standardních a sedm lůžek JIP. „Oddělení provede všechny chirurgické výkony k zjištění nemoci u pacientů s podezřením na TBC,“ řekl při příležitosti dnešního představení nového pracoviště jeho šéf primář Vladislav Hytych. Stavba trvala osm měsíců a stála 107 milionů korun, z nich 90 procent byla státní dotace.   

Operační sály jsou vybavené kamerou, která zprostředkuje pohled pod ruce operatéra medikům a stážistům. Interní propojení pomocí služby Skype zase umožňuje konzultace se specialisty na jiných odděleních přímo během zákroku. „Máme kameru v operačním světle a máme několik obrazovek, kde může běžet vnitřní informační systém nemocniční, takže operatér má všechny informace, které potřebuje,“ vysvětluje primář Hytych. 

Specializované oddělení vzniklo právě v této nemocnici, protože zde je také největší plicní klinika v ČR se speciálním oddělením pro léčbu multirezistentní TBC, na niž neúčinkují běžné protituberkulózní léky. „Diagnostika, léčba, pooperační péče i následná léčba budou díky soustředění v jednom místě maximálně účinné, rychlé, efektivní a ekonomické. Vyšetření se nebudou zbytečně opakovat, uspoří se náklady, zdravotnický materiál i léky,“ ocenil ředitel Karel Filip.   

Podle mluvčí nemocnice dosud tito pacienti leželi na jiných klinikách, hlavně plicní a chirurgické, stejná praxe je i v ostatních nemocnicích. Vedle pacientů s plicní tuberkulózou to budou pacienti s tuberkulózou mimoplicní, která zasahuje močové a pohlavní ústrojí. Chirurgické sály jsou vybaveny na péči o tyto vysoce infekční pacienty, operovat se zde ale budou i pacienti s rakovinou.  

Než začne oddělení na podzim fungovat samostatně ve své specializaci, budou zatím na některých sálech operovat dětská chirurgie a urologie. Sály těchto dvou pracovišť se totiž po tu dobu budou rekonstruovat.

Nové oddělení hrudní chirurgie
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24