Řidiči si snadno spletou směr na 158 dálničních nájezdech

Praha – Na českých dálnicích a rychlostních silnicích je 158 špatně označených nájezdů. Dalších 168 nedostatků v označení našli policisté i na jiných částech silnic, například na odpočívadlech. Kontrolu nařídil šéf dopravní policie Leoš Tržil, kvůli čím dál častější jízdě řidičů v protisměru. Nejvíce nedostatků našla policie ve Středočeském kraji, ale bez chyb nejsou ani ostatní regiony.

Šéf dopravních policistů Leoš Tržil České televizi řekl, že jde o chybějící zákazy vjezdu, zákazy k odbočení doleva či příkazy k objíždění. „Navíc řada značek je zakrytá zelení, případně i reklamními zařízeními,“ doplnil. Další chyby našla policie i u značení na připojeních na dálnice a silnice, například na vjezdech na odpočívadla. Celkově tak napočítala 326 nedostatků. Podle ředitele Tržila jde o překvapivě vysoké číslo. „Očekával jsem, že budou závady zjištěny v desítkách,“ přiznal.

Policisté se zaměřovali zejména na to, jestli jsou dopravní značení na vjezdech úplná, jak jsou srozumitelná a zda vedou ke správnému nasměrování řidiče do dopravních proudů dálnice či rychlostní silnice.

Video Reportáž Markéty Šenkýřové
video

Reportáž Markéty Šenkýřové

„Pokud řidič úmyslně nevjede do protisměru, tak toto může být příčina, kdy řidič ztratí orientaci a dostane se do protisměru na směrově dělenou komunikaci,“ uvedl Tržil. Špatně označeno je 52 nájezdů na dálnice a dalších 106 na rychlostní silnice.

A počet řidičů, kteří na dálnicích a rychlostních silnicích ohrožovali ostatní šoféry jízdou v protisměru, stoupá. Situace je vážná na celém území, podle policistů nejsou chyby ve značení jen na dálnicích a rychlostních silnicích.

Nejhůře je na tom Středočeský a Jihomoravský kraj, které však mají dálniční síť nejhustší. Například na rychlostní silnici R4, která dnes vede od Prahy k Příbrami, jsou hned tři kritické nájezdy. U Brna jsou zase hned dva nájezdy na dálnici D1, které jsou podle policistů nebezpečné. „Řidiči vjíždejí přímo do jízdního pruhu dálnice,“ upřesnil Jindřich Rybka, vedoucí jihomoravských dopravních policistů. Policie už o chybách informovala správce silnic, na řadě míst se vzápětí objevily alespoň přenosné dopravní značky.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Jakuba Ptačinského budou umět do budoucna mýtné brány zaznamenat protisměrný pohyb a předají informaci i do informačního centra. Na některých nájezdech i složitějších kruhových objezdech by se tak měly objevit značky varující řidiče před vozidlem, které jede v protisměru.

Kontrolu odstartoval případ třiatřicetiletého Švýcara, který na konci května pod vlivem drog ohrožoval desítky lidí rychlou jízdou v protisměru po silnici R10 mezi Turnovem a Prahou. Policie muže zadržela až v Praze - Kbelích, ujel asi 70 kilometrů. Při jízdě v protisměru způsobil asi pět dopravních nehod, při kterých havarovalo asi deset vozidel. Souhrou náhod nebyl nikdo vážně zraněn.