Absentujícím poslancům zatím žádné postihy nehrozí

Praha – Ve sněmovně by se mohly zpřísnit tresty za nepřítomnost poslanců na jednání. Šéfka dolní komory Miroslava Němcová se chce sejít se šéfy poslaneckých klubů a apelovat na ně, aby na docházku svých poslanců dohlédli. Pokud by to ale nepomohlo, tak zvažuje, že sama navrhne přísnější postihy. Pokuty za nepřítomnost poslanců se udělují v řadě evropských zemí a třeba na sousedním Slovensku jsou poměrně přísné.

Na nepřítomnost některých ministrů během interpelací si opozice stěžuje skorou každou schůzi. Komunisté dokonce neúspěšně navrhovali vložit do jednacího řádu za jejich absence desetitisícovou sankci, pokud se neomluví ze závažných důvodů.

Němcová souhlasí s tím, že nepřítomnost ministrů při interpelacích by neměla být běžnou praxí. Není to ale podle ní jen věc současného volebního období a vystupování ministrů ve sněmovně by mělo být hlavně součástí hodnocení jejich práce premiérem.

„Seznamy omlouvaných poslanců také nejsou ty nejkratší,“ podotkla Němcová. Přísný dohled nad jejich účastí je prakticky ve všech evropských zemích, u nichž si nechala v této záležitosti udělat přehled. Na Slovensku má velkou pravomoc předseda tamní národní rady a přijímá jen omluvy z velmi vážných důvodů; pokuta pro ostatní absentéry je poměrně vysoká.

Schůzku s předsedy poslaneckých klubů Němcová plánuje na září. Pokud by se ale situace s nepřítomnostmi i potom zhoršila, připouští, že by sama mohla navrhnout přísnější režim včetně možnosti postihů. Otázkou ale zůstává, jak by se k takovému návrhu postavila sněmovna, která by jej musela schválit.


O úpravu sankcí za neomluvené absence se snažil před koncem minulého volebního období bývalý předseda sněmovny Miroslav Vlček (ČSSD). Navrhoval, že pokud by se poslanec nebo senátor neúčastnil bez řádné omluvy tří jednacích dnů, ztratil by nárok na třetinu platu. Rozhodovaly by mandátové a imunitní výbory. Občanští demokraté poukazovali tehdy na to, že neomluvené absence podle nynějšího zákona postihnout lze. Sněmovna ale neurčila orgán, který by se tím zabýval.