V libereckém babyboxu byl nalezen chlapeček - dostal jméno Pátek

Liberec – Do libereckého babyboxu někdo v noci odložil novorozeného chlapečka. Dítě je zdravé, váží 3 650 gramů a měří 50 centimetrů. Chlapeček dostal jméno Pátek, matka v boxu zanechala i dopis, ve kterém si přeje, aby se dítě dostalo do adoptivní rodiny, kde mu prý bude lépe. V celém Česku už jde o 53. dítě, které systém babyboxů zachránil, letos pak třinácté.

V prvních pěti měsících letošních roku bylo odloženo v průměru jedno až dvě děti za měsíc, v červnu už to byly děti čtyři - v Kadani, Ostravě, Benešově a v Mladé Boleslavi. Červenec není ještě ani v polovině a ve schránkách se našly už tři děti - v Šumperku, Frýdku-Místku a dnes v Liberci.

Množství dětí odložených do babyboxů v uplynulých několika týdnech zaskočilo i zakladatele těchto vyhřívaných schránek Ludvíka Hesse. Ten plánuje, že na babyboxy proto nalepí ceduli, kde nabízí matkám další pomoc. „Na každý babybox nalepím ceduličku, odkládáš-li děťátko, protože nemáš s ním dnes v noci kde přespat, zavolej,“ upřesnil Hess. Nocleh je prý připraven zajistit, stejně tak pomoc sociálních pracovnic.

Video Reportáž Kamily Štichové
video

Reportáž Kamily Štichové

Reportáž Kamily Štichové

udal 8 7 2011

Rozhovor s Danielem Rychnovským a Františkem Schneibergem

Vysvětlení, proč se tolik žen právě teď rozhodlo vzdát se dítěte, ale Ludvík Hess ani psychologové nemají. Jednou z teorií je, že během teplých měsíců více žen rodí kdekoliv mimo porodnice a také to, že se o babyboxech zaručujících anonymitu ví mnohem víc. Odpůrci babyboxů ale právě jejich větší dostupnost vidí jako problém. „Čím budete mít víc obchodních domů, tím budou lidé víc nakupovat, a čím budete mít víc babyboxů, tím víc se děti budou odkládat,“ domnívá se pediatr František Schneiberg. Spory odpůrců a příznivců schránky provází od jejich vzniku. OSN dokonce vyzvala k jejich zrušení s tím, že porušují úmluvu o právech dítěte. Dnes je v Česku 44 babyboxů a plánují se další.


V Liberci se babybox otevřel v červnu roku 2008 jako desátá schránka v republice. O rok později tam zdravotníci našli holčičku, která dostala jméno Andrea. Druhým dítětem nalezeným v liberecké schránce je právě Pátek.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, ale současně s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení. Jedna schránka přijde na 250 tisíc korun.