Policie prověřuje okolnosti propuštění zlodějů 74 milionů

Praha - Protikorupční policie začala prověřovat okolnosti, za nichž bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila výkon trestu Josefu Blažkovi a Rudolfu Tesárkovi. Detektivové zkoumají, zda za rozhodnutím nestály úplatky. Kovářová podezření z korupce odmítá. Muži byli v minulosti odsouzeni k desetiletým trestům vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku. Po propuštění z vězení uprchli do zahraničí, po zadržení v Thajsku ale nakonec byli vydáni zpět do ČR.

„Ve věci jsou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu přijetí úplatku,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. „Naprosto vylučuji a podezření odmítám,“ odpověděla Kovářová SMS zprávou na dotaz, zda může vyloučit, že za jejím rozhodnutím stál úplatek. V minulosti jakékoli pochybení odmítala s tím, že stížnost pro porušení zákona připravili její podřízení. 

O možném záměru policie prověřit, zda za rozhodnutím Kovářové nestál úplatek, před časem informoval týdeník Respekt. Vedle Kovářové zmínil i nynějšího kladenského soudce Vlastimila Matulu. „Byl to totiž právě on, kdo vypracoval posudek dovolující tehdejší ministryni, aby oba lupiče propustila na svobodu, a umožnila jim tak uprchnout z dosahu zdejší justice. A to i přesto, že předtím tři různé soudy na základě neprůstřelných důkazů uznaly ty muže vinnými a poslaly je na deset let za mříže,“ napsal v červnu Respekt.

O podání stížnosti podle týdeníku požádala ministryni advokátka obou mužů Hana Riedlová. Podnět dostala na starost pracovnice ministerského odboru dohledu a dvakrát ho vyhodnotila jako nedůvodný. Vedení úřadu jí ale případ odebralo a přidělilo Matulovi. Ten namítal, že hlavní svědek, který se na zločinu podílel jako řidič auta s penězi a který Tesárka s Blažkem usvědčoval, není věrohodný. „Nic jsem za to nedostal. To zásadně odmítám,“ řekl Respektu Matula. Případ dostal k vyřízení v červených deskách, což znamenalo, že má přednost před ostatními. Že má rozhodnout ve prospěch obou mužů, bylo podle něj jasné podle toho, že ve složce byla založena předchozí zamítavá rozhodnutí: „Z toho jsem pochopil, že mám rozhodnout opačně, proč by mi to jinak dávali.“

Blažek a Tesárek byli v roce 2009 odsouzeni za krádež peněz z dodávky bezpečnostní agentury každý na deset let vězení. Kovářová loni v červnu podala stížnost pro porušení zákona v jejich prospěch a oběma přerušila výkon trestu, oba pak uprchli do zahraničí. Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ale loni v srpnu vzal stížnost zpět a soud vydal příkaz k jejich zatčení prostřednictvím eurozatykače i mezinárodního zatýkacího rozkazu. Dvojici 13. května zadržela thajská policie, čeští policisté je pak přivezli zpět do ČR.