Při nehodách zemřelo zatím 61 lidí, nejméně za 21 let

Praha - V červenci zahynulo na českých silnicích zatím 61 lidí, to je nejméně za posledních jednadvacet let. Statistiky mluví jasně - červenec patří k měsícům, kdy při nehodách zemře nejvíc lidí. Nejhorší první měsíc prázdnin zaznamenaly policejní statistiky v roce 2003, kdy si dopravní nehody vyžádaly 159 obětí. Vloni přišlo ve stejném období o život 104 lidí. Letošní červenec má zatím čtyři dny, kdy zahynulo po pěti lidech, naopak tři dny se obešly bez nehod se smrtelnými následky. Podle předběžných policejních statistik téměř polovina z obětí přišla o život v prvních devíti dnech měsíce.

Od 1. do 9. července zahynulo při dopravních nehodách celkem děvetadvacet lidí. V tomto období policie zaznamenala tři dny, v nichž zahynulo po pěti lidech, dva dny měly po čtyřech obětech. Začátek prázdnin patří na českých silnicích k nejhorším obdobím roku, policie před ním dlouhodobě varuje a řidiče nabádá k opatrnosti. Nejvíce havárií na silnicích policisté vyšetřovali 21. července, kdy vyjížděli ke 302 případům. Celkem 241 nehod evidovali 15. července, o čtyři dny dříve to bylo 240 havárií. Naopak dnem, kdy bylo na silnicích relativně nejklidněji, se stal pátý červencový den se 117 nehodami.

Podle ústředního automotoklubu byli také řidiči na cesty lépe připravení a hlavně informovaní o tom, kudy jet a jakým místům se naopak vyhnout. Řada nehod byla také ovlivněna tím, že řidiči před jízdou požili alkohol. Nejhorší byla z tohoto hlediska sobota 9. července, kdy policie vyšetřovala 26 případů, o čtyři méně zaznamenala v neděli 21. července.

Video Reportáž Gabriely Ulvrové
video

Reportáž Gabriely Ulvrové

Letos zatím dopravní nehody připravily o život 380 lidí. Nejhorším dnem byl 9. únor, který si vyžádal devět životů. Tragickými dny se staly také 23. květen a 30. červen se sedmi oběťmi. Z měsíců je letos zatím nejhorší červen, kdy zemřelo 71 lidí. Nejméně mrtvých na silnicích si připsal leden, podle statistik v tomto období zahynulo 41 lidí.

Už od zítřka musí řidiči počítat se změnami - začne totiž platit dlouho připravovaná novela silničního zákona. Šoférům už třeba nebude hrozit za malé překročení rychlosti nebo za požití malého množství alkoholu bodový postih, nulová tolerance ale zůstává. Za vyšší promile pak může řidič přijít dokonce až o sedm bodů. Zpřísní se i tresty za ohrožení jiného řidiče při předjíždění, nepřipoutání a nebo za držení telefonu při jízdě.