Ministerstvo školství si kvůli eurodotacím najme externí právníky

Praha - Až 99 milionů korun chce ministerstvo školství utratit za právníky, kteří budou mít na starosti administrativu spojenou s čerpáním evropských peněz. Resort přitom disponuje vlastním právním oddělením. Externisti mají zajistit větší transparentnost a zrychlit celý proces čerpání. V minulosti totiž školství patřilo mezi ministerstva, která evropské peníze získávala nejpomaleji a často s problémy. Do roku 2013 může Česko na vzdělávací a vědecké projekty čerpat až 93 miliard. 

Podle ministerstva se předpokládá administrace zadání zhruba 52 veřejných zakázek, kontrola téměř 1 100 zadávacích řízení a poskytnutí dalších právních služeb v rozsahu kolem 10 800 hodin.

Celkově má být na samotné právní služby, tedy kontrolu podkladů, vypracování nejrůznějších právních analýz a zastupování ministerstva v případných sporech, vyčleněno 23 milionů korun. „Což představuje hodinovou sazbu méně než 2 500 korun bez daně, což je zcela standardní částka za tyto služby,“ uvádí Kateřina Savičová z tiskového odboru ministerstva.

Téměř stomilionová zakázka je zaměřena hlavně „na zvýšení kapacit ministerstva na kontroly veřejných zakázek“. Podle auditu, který si nechal ministr školství Josef Dobeš (VV) zpracovat loni na podzim, patřil jeho úřad k nejpomaleji čerpajícím institucím v Česku. Hrozilo také, že se peníze nestihnou vyčerpat a že se bude 2,2 miliardy kvůli tomu převádět na ministerstvo práce. Dobeš proto v sekci pro čerpání fondů udělal personální čistku, za což sklidil vlnu kritiky.

Česko může do roku 2013 získat z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost na nejrůznější výukové projekty celkem zhruba 45 miliard korun. Dalších 48 miliard je v programu Výzkum a vývoj pro inovace, určeny jsou na vědecké projekty.


Nedávno ale vláda rozhodla, že se žádné peníze převádět nebudou. Dle Dobeše je to známka toho, že získávání peněz zrychlil. Opoziční ČSSD ale varovala, že ministerstvo školství určitě nestihne peníze vyčerpat. Dosud prý proplatilo z fondů Evropské unie pouze 20 miliard, tedy asi pětinu z celkové částky.

Do výběrového řízení se může přihlásit firma, která měla v posledních třech účetních obdobích obrat nejméně 50 milionů korun. Přihlášky je možné posílat do 12. září.