Exmanažeři Komerční banky budou stíháni dál

Praha - Stíhání osmi bývalých členů představenstev Komerční banky, kteří čelí obvinění kvůli miliardovým ztrátám při obchodování s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona, pokračuje. Obvodní soud pro Prahu 1 sice v dubnu jejich stíhání zastavil, žalobci si však proti tomu podali stížnost a nadřízený Městský soud v Praze jí vyhověl.

„Usnesení o zastavení trestního stíhání bylo Městským soudem v Praze zrušeno a věc vrácena zdejšímu soudu k novému projednání,“ uvedl předseda obvodního soudu Libor Vávra. Obžaloba muže viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku, škodu žalobci naposledy v přepočtu vyčíslili na téměř sedm miliard korun.

Obvodní soud muže již čtyřikrát osvobodil, odvolací senát Městského soudu v Praze však verdikt vždy zrušil a případ vrátil k novému projednání. Naposledy koncem února. Obžalobě čelí Petr Budínský, Tomáš Doležal, Jaroslav Mareš, Bořivoj Pražák, Pavel Ševčík, Lubomír Štěpáník, Ladislav Vinický a Karel Bednář. V případě odsouzení jim hrozí dva roky až osm let vězení. Mezi obžalovanými byl původně i někdejší generální ředitel KB Jan Kollert, který ovšem před časem zemřel. Bývalí členové představenstev KB jsou stíháni od května 2000, soud se začal kauzou zabývat v únoru 2005.

Obžaloba viní bankéře z toho, že při obchodování banky s B.C.L. v letech 1997 až 1999 porušili povinnost opatrovat a spravovat cizí majetek. Představenstvo podle obžaloby schválilo finanční limity pro otevření dokumentárních akreditivů pro B.C.L., přestože jejich zajištění bylo nedostatečné a způsobilo škodu v řádech miliard korun. Alon čerpal finance tak, že mu KB otevřela takzvané dokumentární akreditivy, na jejichž základě poskytuje klientovi peníze na určitý obchod výměnou za to, že zajistí zboží odpovídající hodnoty. Zároveň někdy blokuje část sumy na účtu pro případ, že klient peníze nevrátí. Alon postupně získal až 250 milionů dolarů. Pak se ale ukázalo, že banka nemá zboží ani blokované peníze.