Spis byl proto vrácen Městskému státnímu zastupitelství v Praze s pokyny k dalšímu prověřování. Policie se proto bude muset případem zabývat znovu, zajistit více podkladů a v kauze pak padne nové rozhodnutí. Markusová upozornila na to, že v pražském případu opencard je vedeno více prověřování. Trestní řízení ale zatím neskončila.
Policie už letos jednoho člověka obvinila z trestného činu porušování závazných pravidel hospodářského styku. Státní zástupkyně ale následně stíhání zrušila. Minulý týden deník Právo uvedl, že se chystá další obvinění.
Pražské zastupitelství věc dnes nechtělo komentovat. „Rozhodnutí jsme dosud neobdrželi, a proto se k němu nemůžeme vyjádřit,“ uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.
Projekt opencard vyvolal řadu podezření
Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. Policisté začali projekt opencard prověřovat loni v únoru s podezřením na to, že se někteří zaměstnanci z pražského magistrátu a společnosti Haguess mohli dopustit porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Kauzou se začali zabývat na základě trestního oznámení bývalé zastupitelky Jany Ryšlinkové.
Projekt opencard vyvolal řadu podezření především kvůli přidělování zakázek. V jeho počátcích uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Podle některých auditorů byly zakázky také záměrně děleny tak, aby na ně nemuselo být vypsáno výběrové řízení. Zakázky pak byly přidělovány stejným firmám, které byly podle některých médií napojeny na známé pražské podnikatele.
Projekt opencard prověřilo několik auditů. Projekt je podle kritiků předražený, podle auditorů stál do konce roku 2009 přes 800 milionů. Nejvíce inkasovala firma Haguess, asi 320 milionů korun.