Dobeš sníží platy školníkům, kuchařkám, uklízečkám…

Praha – Ministr školství za Věci veřejné Josef Dobeš chce vzít školníkům, kuchařkám či sekretářkám plošně pět procent z platů. Uspoří tak prý 700 milionů korun. Ministerstvo školství totiž potřebuje ušetřit čtyři miliardy korun, které má dát základním a středním školám na platy učitelů, jimž to vláda slíbila. Napsala to Mladá fronta Dnes. „Vím, že je to velmi nepopulární, ale musíme ušetřit čtyři miliardy korun. Na platech školníků, kuchařek a uklízeček uspoříme 700 milionů korun,“ řekl deníku Dobeš.

Těmto zaměstnancům škol přitom již v lednu vláda v úsporném balíčku snížila platy o deset procent. Vzhledem k tomu, že vydělávají obvykle mezi 13 tisíci až 15 tisíci korun hrubého, ztráta dalších šesti sedmi stovek korun se jich výrazně dotkne, píše list.

Plánované úspory na platech se nelíbí odborářům. Takové škrty určitě vyvolají bouře nevole a zhorší atmosféru ve školách, míní předseda Českomoravského odborového svazu školství František Dobšík.

Dobeš chce brát peníze vysokým školám i dětským domovům

Školníci a kuchařky nebudou jediní, koho se opatření ministerstva dotknou. Dobeš chce brát peníze také vysokým školám. Dále má v plánu úplně zrušit pastelkovné, tedy balíčky pro prvňáky. „Tam uspořím 85 milionů korun. Dále jsem snížil investice na minimum. To se dotkne kupříkladu dětských domovů, kam jsme chtěli dát na nové fasády a opravy 300 milionů korun. Teď to má být 100 milionů korun, a to jen na havarijní rekonstrukce,“ uvedl ministr.

Dobeš dále upozornil, že pokud vláda rozpočet školství nenavýší, nebudou peníze ani na stavby nových sportovišť a z ministerstva bude muset odejít 23 procent úředníků, čímž ušetří další půlmiliardu. Dobeš se oznámením škrtů snaží od vlády získat pro svůj resort více peněz. Zatím má 121 miliard, chtěl by 125 miliard korun.