V případu úplácení Babákova asistenta zasahovala policie

Praha – Policie musela zasáhnout v případu údajného uplácení Šimona Stejkozy, asistenta poslance Michala Babáka, dřív, než plánovala. Řekl to sám Babák, podle kterého za tím stojí interní důvody. Detaily neuvedl, dodal jen, že jeho člověk v celé kauze od začátku spolupracuje taky s vedením strany a ministrem školství Josefem Dobešem. Z pokusu o uplacení Stejkozy jsou obvinění tři liberečtí podnikatelé, kteří si prý v květnu chtěli 15 miliony zajistit dotaci na stavbu soukromé vysoké školy.

„Policie musela zareagovat předčasně. Řekněme ty tři pány pozatýkat z nějakých interních důvodů,“ uvedl Babák. Strana podle něj plánovala vydat k celému případu tiskové prohlášení ve chvíli, kdy policie podezřelé zatkne. Původně ho chtěla vydat tento týden, nakonec ho ale musela médiím poslat již v sobotu.

Babákova slova potvrdila mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká, která ale odmítla uvést podrobnosti. „Museli jsme zareagovat na aktuální vývoj situace,“ dodala. Stejkoza prý korupční nabídku oznámil kromě policie i Babákovi, pro kterého pracuje jako asistent. „Od začátku jsme tuto věc řešili. Koordinoval to jednak se mnou, jednak s panem ministrem školství Dobešem, kterého se to také týkalo. Ta věc byla samozřejmě řešena i dovnitř strany. Nebyla to žádná hra pana Stejkozy,“ míní Babák.

Video Reportáž Olgy Málkové a Milana Brunclíka
video

Reportáž Olgy Málkové a Milana Brunclíka

Stejkoza se podle něj setkával s trojicí mužů, kteří mu úplatek nabídli a přitom spolupracoval s policií. Stejkozu se v květnu údajně pokusila 15 miliony uplatit trojice lidí. Asistent věc ohlásil policii, ta prý ale o případu už věděla dříve. Policie v této souvislosti obvinila z uplácení tři liberecké podnikatele, přičemž jedním z nich je bývalý liberecký zastupitel za ODS Jiří Zeronik. Podle informací televize Nova jsou prý dalšími dvěma podezřelými Josef Šlechta a Milan Hnilica.

Stejkoza měl zajistit dotace na výstavbu soukromé vysoké školy

Obvinění údajně chtěli, aby Stejkoza prostřednictvím svého šéfa zajistil dotace na zřízení a výstavbu soukromé technické vysoké školy za 250 milionů korun od ministerstva školství, které řídí ministr za VV Josef Dobeš. Ten se ale nechal slyšet, že na ministerstvu se veškeré zakázky uskutečňují transparentním způsobem a projektům financovaným z EU je věnována mimořádná pozornost. „Vítám, že se daří odhalovat korupční jednání, a věřím, že tento postup bude jasným signálem, že s korupcí budeme tvrdě bojovat,“ uvedl Dobeš.

Babák se prý se Stejkozou seznámil zhruba před devíti měsíci, neboť je prý spojuje společný „zájem“ o problematiku takzvané konkurzní mafie. „A protože máme společnou věc, tak jsem ho vzal jako asistenta právě pro tyto záležitosti,“ vysvětlil Babák. Stejkoza podle něj zastává funkci přísedícího u soudu. V minulosti údajně strávil mnoho let v Africe, převážně v Súdánu, kde pracoval pro humanitární organizace.

Poslanec Jaroslav Škárka (dříve VV) soudí, že je případ údajného korupčního pokusu vykonstruovaný. Jeho účelem prý může být odvedení pozornosti od kauzy Babákových osobních financí nebo od úplatkářské aféry kolem předsedy poslanců VV Víta Bárty a Škárky, které policie žádá vydat ke stíhání.

Jaroslav Škárka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

„Asistent pana Babáka nemá tu moc něco prosadit,“ řekl bývalý první místopředseda VV Škárka. Rozhodovací proces ve straně jde podle něho spíše od Bárty k poslancům a člověk, jenž by se snažil uplatit poslancova asistenta, by obrazně házel peníze z okna. „Připadá mi to skoro stejně absurdní, jako by se někdo snažil ovlivnit mého psa, abych podle jeho názoru hlasoval,“ dodal Škárka, který byl z VV vyloučen při jarní vládní krizi.