Lékaři a vědci založili petici za legální léčebné využití konopí

Praha - Lékaři, někteří pacienti a vědci založili petici za legální využití konopí k léčbě roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby, rakoviny či AIDS. Argumentují přitom výzkumy i praxí některých zemí. Petice žádá zrušení zákazu léčebného využití v zákoně o návykových látkách. Zákazem podle organizátorů petice porušuje vláda svobodu rozhodnutí občanů, jakým způsobem se chtějí léčit. „Petice je za léčebné využití, nechceme legalizaci konopí jako rekreační drogy,“ řekl člen petičního výboru z Centra adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zábranský.

„V Česku je dostupný lék Sativex s výtažkem z konopí. Pacient si ho může koupit v lékárně na recept, který mu napíše jeho lékař,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Lék užívají pacienti s roztroušenou sklerózou.

Lékaři tvrzení o dostupnosti léku zpochybnili. „Při ceně od 8 000 korun je téměř prohibitivní,“ řekla Vendula Běláčková z Centra adiktologie. Sativex podle ní neobsahuje celé spektrum kanabinoidů, stejně jako masti vyráběné z technického konopí. „Léčebné účinky přitom jsou spojeny právě a zejména se širokým spektrem kanabinoidů,“ dodala odbornice.

O dalším využití konopí k léčbě ale musí být podle ministerstva vedena široká celospolečenská diskuse. Ministerstvo počítá podle mluvčího s rozšířením možnosti pro využití technického konopí, které se v Česku běžně pěstuje. Vyrábějí se z něj léčebné masti a další léčebná kosmetika.

„Pokud by mělo být léčebné využití v pravém slova smyslu, měl by být celý proces nastaven stejně jako u každého jiného léčivého přípravku,“ upozornil. Ministerstvo nyní na zákonu o návykových látkách pracuje, ale z jiného důvodu, než žádá petice - zákon se má změnit tak, aby ve chvíli, kdy se objeví nová syntetická droga, mohla být neprodleně vyhláškou nebo nařízením vlády zakázána. Nyní je nutná změna zákona, což může trvat i několik let.

„Využití konopí pro léčebné účely podporuje podle průzkumu 78 procent obyvatel,“ řekl Zábranský k plánu ministerstva na celospolečenskou diskusi. Podle něj je nutno řešit stav, kdy se desítky tisíc lidí léčí konopím nelegálně. Buď si rostliny sami pěstují a vystavují se postihu, nebo si ji seženou na černém trhu. „Není to o politice, je to o soucitu,“ doplnila pacientka s roztroušenou sklerózou Martina Kafková.

Organizátoři petice žádají, aby čeští pacienti měli stejná práva na léčbu jako pacienti ve Švýcarsku, Španělsku, Kanadě, USA, Izraeli, Nizozemsku, Itálii či Německu. Jsou si podle textu petice vědomi rizik rekreačního užívání pro zdravé lidi, u nichž droga může spustit psychózu či zvýšit riziko nemocí srdce a cév. Proto by podle nich mělo být pěstování konopí pro léčebné a výzkumné účely přísně sledováno a měl by být určen kontrolní orgán, který zajistí dostupnost léčebného konopí a jeho derivátů pro pacienty.

Video Telefonát Edity Horákové
video

Telefonát Edity Horákové

Telefonát Edity Horákové

Reportáž Edity Horákové

Události, komentáře o petici za marihuanu