NSZ: Žalobci chybovali v kauze Čunek i v případě katarského prince

Brno – Nejvyšší státní zastupitelství zjistilo, že žalobci pochybili jak v kauze katarského prince, tak v případě exšéfa lidovců Jiřího Čunka. V jeho případě prý byla pochybení natolik závažná, že lze uvažovat o kárné odpovědnosti státních zástupců – o případném postihu rozhodne nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. NSZ se oběma případy zabývalo na základě podnětů spolku Šalamoun a zčásti z vlastní iniciativy.

Kauza bývalého vicepremiéra Čunka, která hýbala politickou scénou více než rok, už je pravomocně ukončena, odložil ji jihlavský státní zástupce Arif Salichov. Podle Nejvyššího státního zastupitelství ale tato kauza vůbec neměla být předána do Jihlavy. Prý se tak stalo proto, že někdejší NSZ chybně vyhodnotilo podání právního zástupce Jiřího Čunka ve věci. „Vedení NSZ se tehdy neobvykle často dotazovalo nižších stupňů státního zastupitelství na průběh té kauzy,“ upozornila mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Policie Čunka v únoru 2007 obvinila z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Politik kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, poté však znovu a za jiných okolností oznámil odchod z vrcholné politiky.

Kontrola kauzy Čunek neměla za cíl přezkoumávat zákonnost trestního řízení v této věci. Odbor trestního řízení NSZ se při ní zaměřil na postup státních zástupců. Cílem bylo zjistit, zda při konkrétních dílčích úkonech nemohli postupovat lépe. „… Byla zjištěna řada formálních i věcných pochybení a nestandardních postupů státních zástupců NSZ i tehdejšího vedení NSZ (v době aféry Čunek ho vedla Renata Vesecká),“ uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství.

Vesecká v reakci uvedla, že ji stanovisko NSZ nepřekvapuje. „Ty osoby, které vytvářely tento závěr, tato stanoviska prezentovaly již v době mého působení na NSZ. Docela by mě zajímalo, jak se NSZ vypořádalo s rozsudkem Nejvyššího soudu, který naopak potvrdil správnost postupu NSZ,“ podotkla Vesecká. Více ale případ nechtěla komentovat.

Senátor Čunek nová zjištění v kauze vítá a chce, aby se dále podrobně rozpracovala. „Já jsem první, kdo chce, aby se všechna pochybení zjistila, aby se celá kauza podrobně vyšetřila, aby se vědělo, proč chyby vznikly,“ podotkl Čunek.

Zásadní je také rozhodnutí v kauze katarského prince. I tento případ byl již ukončen verdiktem. Po zjištění pochybení ale byla nyní nařízena kontrola skončené věci. Podle Markusové zatím nelze říci, zda by mohla skončit znovuotevřením případu. 

Obvodní soud pro Prahu 2 odsoudil prince Sáního v roce 2005 nepravomocně za sex s nezletilými dívkami na 2,5 roku vězení. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec ale celý případ předal katarským úřadům. Po příletu do vlasti byl sice princ zatčen a strávil dva dny ve vězení, poté byl ale propuštěn na kauci a v roce 2007 prokurátor princovo stíhání zastavil.   

V lednu vydal pražský městský soud na Sáního mezinárodní zatykač. Odvolacímu senátu se totiž nepodařilo princi doručit soudní usnesení a předvolání. Kontrola této skončené věci bude zaměřena na přezkoumání řízení a provedené úkony v kauze.

Video Reportáž Pavly Kubálkové
video

Reportáž Pavly Kubálkové

Reportáž Pavly Kubálkové

Mluvčí NSZ k výsledkům kontroly