Nejvyšší správní soud pozastavil činnost Národní strany

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) pozastavil na návrh vlády činnost Národní strany. Nacionalistické neparlamentní uskupení není již delší dobu aktivní a z politiky prakticky zmizelo. Důvodem pro soudní pozastavení činnosti jsou s největší pravděpodobnosti nedodané nebo nekompletní finanční zprávy. Národní strana působila na české politické scéně od roku 2002. V říjnu 2009 rezignovala na svou funkci předsedkyně Petra Edelmannová, k 1. prosinci pak rezignovali na všechny své funkce členové zemské rady strany. Nejvyšší správní soud také rozpustil Demokratickou unii ČR (DEU ČR).

Národní strana dlouhodobě vystupovala proti Evropské unii a přistěhovalcům. Některá její veřejná shromáždění byla kvůli porušení zákona rozpuštěna, někteří její představitelé měli problémy se zákonem. Okresní soud v Písku loni v říjnu uložil bývalému členovi zemské rady Národní strany Jiřímu Gaudinovi podmíněný trest kvůli publikaci Konečné řešení otázky cikánské, která mimo jiné obsahuje myšlenku vystěhovat Romy do Indie.

Všechny registrované strany a hnutí musí v Česku podle zákona každoročně předkládat sněmovně finanční zprávy. Pokud strana zprávu nedodá nebo ji předloží v nepořádku, může ministerstvo vnitra požádat vládu, aby Nejvyššímu správnímu soudu navrhla pozastavení činnosti. Pokud se prohřešky opakují, může soud stranu rozpustit. Po pozastavení činnosti může strana a hnutí vyvíjet jen činnost zaměřenou na odstranění stavu, který byl důvodem rozhodnutí soudu.

DEU ČR měla již od roku 2008 pozastavenou činnost. Založili ji o čtyři roky dříve nespokojení členové Unie svobody-DEU. Chtěli se vrátit k ideám původní Demokratické unie, která v 90. letech mívala až tříprocentní podporu voličů a před volbami v roce 2002 se spojila s Unií svobody.

K DEU ČR se v roce 2004 hlásilo asi 1000 lidí, převážně z Ústecka. Strana hlásala pravicové konzervativní myšlenky, otevřenou podporu podnikatelů, omezování byrokracie a podobně jako původní DEU nesmlouvavý postoj ke komunismu. Politickou scénu již definitivně opustila také US-DEU. Republikové shromáždění loni rozhodlo o ukončení činnosti k 1. lednu 2011.