Výjimečnou SPZ bude možné pořídit za poplatek

Praha – Přidělování registračních značek pro auta a motocykly podle libosti není v Česku zatím možné. Ministerstvo dopravy ale chystá zavedení poplatku za přidělení takové výjimečné registrační značky. Výjimečnou se rozumí například značka obsahující čtyři stejné číslice. Další novinkou pak má být i to, že majiteli značka zůstane při změně vozu. Zavedení nového systému do praxe ovšem potrvá déle než rok. Podobný systém už funguje například na Slovensku. Informuje o tom dnešní Právo.

Za určitý poplatek, který se zatím odhaduje na pět tisíc korun za značku pro motocykl a deset tisíc korun pro osobní auto, bude pravděpodobně možné v budoucnu pořídit prominentní SPZ, a dokonce bude možné si značku při změně vozidla ponechat. „Dosavadní registr motorových vozidel, který spravuje ministerstvo vnitra, něco takového neumožňuje. Tím spíše, že počítáme i s přenositelností registračních značek při změně auta. Proto jsme se už pustili do vytváření nového registru, jehož testování si vyžádá nemálo času,“ řekl deníku Martin Novák z tiskového odboru ministerstva dopravy. Systém prý začne platit nejdříve ve druhé polovině příštího roku, spíše však až od roku 2013.

Náklady na nový registr, jehož správcem bude ministerstvo dopravy, jsou několik desítek milionů korun. Částka bude hrazena z fondu Evropské unie na správní agendy. Už nyní je rozhodnuto, že na ministerstvo dopravy bude od příštího roku převeden i současný registr, včetně zaměstnanců, kteří jej obsluhují. „Detašované pracoviště pro registr však budeme mít i nadále na vnitru,“ sdělil Novák.

Příslušná novela zákona o technických podmínkách provozu motorových vozidel se však do vlády a Parlamentu letos určitě nedostane. Nejprve musí být otestováno, zda chystané změny v přidělování značek nový registr vůbec zvládne.