Lesy ČR si stěžují, že kvůli statistikům tratily na prodeji dřeva

Praha – Stání podnik Lesy ČR si stěžuje u Ústavního soudu na Český statistický úřad (ČSÚ). Obě státní instituce se dostaly do sporu kvůli cenám dřeva. Statistici totiž nevydali index, od něhož se odvíjí cena této suroviny. Lesy ČR teď tvrdí, že mohly dřevo prodat dráž. Ztrátu vyčíslily na 134 milionů korun. Do sporu se vložil i premiér Petr Nečas (ODS).

Lesy ČR se rozhodly podat ústavní stížnost poté, kdy jim podle jejich slov předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová sama nabídla, že jim spočítá neoficiální údaj o pohybu cen dřeva. Ten prý ukazuje, že v poslední době cena rostla. „Díky tomu umíme škodu naprosto jasně vyčíslit,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. Ritschelová ale tvrdí, že se jedná pouze o údaj orientační a není možné ho s indexem srovnávat. Jenže Lesy ČR díky němu odhadly, že mohly dřevo prodávat dráž. „Důrazně bych chtěla upozornit, že toto nejsou indexy, které by bylo možné používat za oficiální index ČSÚ,“ prohlásila Ritschelová.

Lesy ČR započítávají cenový index vydaný statistickým úřadem do prodeje dřeva řadu let. Každé čtvrtletí čekají, až ho úřad vydá. Letos ho nevydal poprvé  - a proto Lesy ČR musely prodávat dřevo za staré ceny. Například bez indexu se kubík dřeva prodává průměrně za 2 300 korun, index cenu zvedá na minimálně 2 500 korun za kubík. Celkovou ztrátu teď Lesy ČR odhadují na 134 milionů korun. Kromě stížnosti sepsaly i správní žalobu.

ČSÚ trvá na tom, že cenový index nemůže vydat veřejně a oficiálně kvůli změně metod výpočtů a údaj by nebyl správný. Postup úřadu ale teď začal zajímat i premiéra Petra Nečase (ODS). „Premiér považuje postup ČSU za závažný krok, o této věci mluvil jak s šéfkou ČSÚ, tak s ministrem zemědělství a zástupci Lesů ČR a další jednání se v této věci připravují,“ uvedl mluvčí vlády Jan Osúch.

ČSÚ nedávno zkritizoval i ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS), pod kterého Lesy ČR spadají. „Je chyba, že index vydán nebyl,“ řekl už dříve. Právní dohru ale teď komentovat nechce. Lesy ČR se obávají ještě vyšších ztrát. Prodej dřeva bez indexů by je mohl v dalším období připravit až o 1,5 miliardy korun.