Vláda se dohodla s církvemi na 17letém přechodném období

Praha - Zástupci církví a státu se dnes na společném zasedání shodli na délce přechodného období vzájemné majetkové odluky. Bude trvat 17 let. První tři roky bude stát na platy duchovních a církevní administrativy přispívat ze svého rozpočtu plnou částkou, tedy zhruba 1,4 miliardy ročně. Od čtvrtého roku se částka každoročně sníží o pět procent.

„Přechodné období nebude dvacetileté, jak bylo původně dohodnuto, a částka nebude snižována postupně ročně o 5 procent. Církve totiž akceptovaly přijetí většího množství nemovitého majetku a menší finanční náhradu, takže stát ustupuje v tom, že první tři roky nebude částka snižována a až čtvrtý rok by klesala o pět procent dalších 14 let,“ uvedl na brífinku po jednání ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) s tím, že přechodné období začne prvním rokem účinnosti zákona a obě strany jsou připraveny udělat vše pro to, aby zákon začal platit 1. ledna 2013.

„Tato shoda byla oboustranná, historická, jak mezi církvemi, tak i církvemi a českým státem. Problém se nebude protahovat do dalších let,“ uvedl arcibiskup Dominik Duka, podle kterého se dohodou vychází vstříc i obyvatelům republiky, kteří požadují odluku státu a církve. Církve se stanou nejen hospodáři, ale i plátci daní do českého rozpočtu, dodal Duka.

Jednání jsou u konce, na řadě jsou zákonodárci

Délka přechodného období byla posledním nedořešeným bodem, který zbyl k projednání od minulé schůzky zainteresovaných stran, která se uskutečnila v polovině srpna. Dneškem tak skončilo vyjednávání mezi vládní a církevní komisí. Nyní se přípravou patřičných právních norem budou zabývat vláda a sněmovna.

Návrh vládní komise o majetkovém vyrovnání církevní hodnostáři přijali už na předchozí schůzce. Vedle navrácení 56 procent majetku se zástupci vlády předběžně zavázali také k finanční kompenzaci ve výši 59 miliard korun, jež se bude vyplácet po dobu 30 let.

Video Brífink po jednání církevní komise
video

Brífink po jednání církevní komise

Horké chvilky na vládě, u poslanců i senátorů

K návrhu, který má za cíl napravit majetkové křivdy na církvích během komunismu, mají ovšem výhrady koaliční Věci veřejné a odmítá ho i opoziční ČSSD a KSČM. Rozsah převodu majetku a výše doprovodné finanční kompenzace podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky neodpovídá aktuálním rozpočtovým možnostem země.

O vyrovnání s církvemi usiloval už kabinet expremiéra Mirka Topolánka. Původní plán počítal s vrácením 39 procent majetku a vyplácením 83 miliard korun po dobu 60 let. I s úroky mělo jít o 270 miliard korun, přičemž hodnota původního majetku církví a náboženských společností byla stanovena na 134 miliard korun.