Kubice: Lessy porušil zákaz státního zástupce, odvolán ale zatím nebude

Praha – Policejní prezident Petr Lessy porušil zákaz dozorujícího státního zástupce informovat o kauze údajného brněnského policejního gangu. V dnešních Otázkách Václava Moravce to prohlásil ministr vnitra Jan Kubice. Zatím se však prý rozhodně nechystá šéfa policie odvolat. Lessy v médiích obvinil náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka z napojení na brněnskou skupinu převážně bývalých policistů, která údajně vydírala podnikatele.

„Pan policejní prezident ví o zákazu státního zástupce informovat o té kauze,“ uvedl Kubice. Podle něj se ke kauze nesmí vyjadřovat žádný policista, tedy ani policejní šéf. Lessy má podle něj zároveň dostatek nástrojů, jak situaci řešit. Může Vaňka kázeňsky potrestat, v případě podezření na spáchání trestného činu pak předat případ policejní inspekci nebo se obrátit na státní zastupitelství.

Podle ČSSD nejsou Lessyho výroky důvodem k jeho odvolání nebo rezignaci

Podobný názor má i stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc. „Souhlasím s tím, že podobně se policejní prezident vyjadřovat nemá,“ konstatoval. Míní však, že Lessyho výroky v médiích nejsou důvodem pro jeho rezignaci či odvolání. Policii by podle Tejce nepomohlo, kdyby se její šéf opět složitě měnil. Policejního prezidenta se naopak zastal bývalý ministr Radek John (VV), podle něhož je Lessy zárukou, že skutky údajného brněnského policejního gangu inspekce a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu skutečně odhalí.

Kubice Lessyho výrazně kritizoval již v sobotním deníku Právo. „Chování policejního prezidenta pokládám za naprosto nestandardní a pro mě velmi překvapivé. Neslučuje se s chováním jakéhokoliv policisty, natož policejního prezidenta,“ řekl deníku Kubice. Ministr vnitra také nevyloučil, že bude tlačit na Lessyho rezignaci.

Kauza odstartovala středečním rozhovorem policejního prezidenta pro deník Právo. Lessy v něm obvinil Vaňka z toho, že ho dlouhodobě kryl před trestními oznámeními Rudolf Setvák, jeden z obviněných v kauze brněnského policejního gangu. Vaněk popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného, připustil jen, že Setváka, který byl v letech 2004 až 2007 šéfem brněnské policejní inspekce, v roce 2009 na popud výběrové komise jmenoval vedoucím odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Vaněk prosazuje propuštění funkcionářů na úkor policistů v terénu

Podle nejnovějšího vydání týdeníku Respekt může být důvodem Lessyho snahy odvolat Vaňka to, že zlínský policejní náměstek prosazuje seškrtání počtu šéfů policie a úředníků na úkor policistů v terénu. Policejní prezident prý propuštění nadbytečných funkcionářů naopak delší dobu spíše blokuje, čímž si může vytvářet mocenskou základnu pro další roky ve funkci. Lessy podle Respektu také považuje Vaňka a jeho nadřízeného Bedřicha Koutného za silné konkurenty, kteří by ho mohli časem nahradit.

Kvůli případu se má podle týdeníku sejít v nejbližší době na uzavřeném jednání branný a bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny. Vysvětlení prý požaduje i premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že „postup pana Lessyho je těžko pochopitelný a ještě hůře obhajitelný“.