Rampula uspěl s rozkladem proti svému odvolání

Praha - Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula částečně uspěl s rozkladem proti svému odvolání. Rozkladová komise v pondělí doporučila ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS), aby upřesnil důvody pro Rampulovo sesazení z funkce a nechal vyslechnout Marcelu Kratochvílovou, ředitelku odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Praze. Informovalo o tom dnešní Právo. Pospíšil počká, zda mu stejný postup doporučí další odborníci.

Rampulovo odvolání navrhl v březnu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, ministr spravedlnosti Pospíšil v červenci návrhu vyhověl. Zdůvodnil to tím, že Rampula postupoval nepřiměřeně a v rozporu se zákonem v takzvané kauze IPB, že nejméně od roku 2008 dostatečně nevyužíval svých pravomocí k řízení odboru závažné hospodářské a finanční kriminality a nereagoval na opakující se pochybení státních zástupců v trestních věcech.

To však rozkladové komisi ministerstva nestačí. „V prvním stupni jsme si mysleli, že jako v minulosti postačí obecnější formulace,“ sdělil deníku náměstek ministra Filip Melzer, který je stálým členem komise. Nyní dospěla komise k názoru, že důvody Rampulova odvolání měly být formulovány tak přesně jako například trestní rozsudky.

Pospíšil se ovšem jejím doporučením řídit nemusí. „Je otázkou, zda se s tím ministr ztotožní a nechá věc přesunout zpět do prvostupňového řízení s tím, že by se to celé prodlužovalo, nebo jestli řekne, že s tím vůbec nesouhlasí, nebo že námitkám vyhoví, ale v rámci rozkladového řízení,“ řekl Melzer. Rampula již dříve uvedl, že pokud s opravným prostředkem neuspěje, obrátí se na soud. „Závěry komise nechám posoudit odborníkům, aby mi doporučili další postup,“ uvedl Pospíšil. Dodal, že v určité části své rozhodnutí o odvolání Rampuly pravděpodobně doplní.