„Tento trestní proces rozhodně není odpovědí na otázku, zda domácí porody ano, či ne,“ začala odůvodnění verdiktu soudkyně Helena Kutzlerová. Připustila však, že gynekologická a porodnická společnost, ministerstvo a nemocnice nemají příliš vůle s porodními asistentkami spolupracovat. K zanedbání péče pak mohlo podle Kutzlerové dojít i v nemocnici, kde je veškeré technické vybavení. Dala ale za pravdu státní zástupkyni a znalcům, podle kterých porodní asistentka ignorovala fakt, že ženě předčasně odtekla plodová voda. Rodičku neposlala za lékařem, přestože jí sama nemohla dát potřebné léky. Zároveň jí dostatečně nevyšetřila a nesledovala, neměla k tomu ani vybavení. Dítě pravděpodobně mohlo při včasném zákroku zdravě žít, nemělo podle lékařů vrozenou vadu.
Žena připustila, že platnou registraci nemá. Je ale přesvědčena o tom, že při porodu chybu neudělala. „Jednala jsem v rozsahu svých nejlepších znalostí a dovedností,“ uvedla. Do chvíle, kdy se dítě narodilo, podle ní nic nenasvědčovalo tomu, že nastanou komplikace. U ženy při prohlídkách zaznamenala pouze vyšší tlak. Její advokát Richard Hořejší pak doplnil, že bere vždy jen nerizikové rodičky. Matka zemřelého chlapce jí prý ale o svých předchozích problémech neřekla. Po porodu prý navíc začala s umělým dýcháním a nechala zavolat záchranáře, kteří dorazili za několik minut.

Reportáž Pavla Štrunce
Königsmarková asistovala v červenci 2009 u porodu v Praze 3. Podle soudu se dostatečně neinformovala ani o předchozích porodech rodičky, při kterých se objevily komplikace. Dítě se po porodu začalo dusit a vdechlo zkalenou plodovou vodu. Porodní asistentka však podle obžaloby zdravotní problémy včas nerozpoznala a adekvátně nezareagovala. Lékařce záchranné služby se nakonec povedlo chlapce rozdýchat a odvezla ho do Ústavu péče o matku a dítě v Podolí. Chlapci po porodu selhaly orgány a musel být napojený na přístroje, po 20 měsících zemřel.
Částečnou vinu rodičky připustila i soudkyně. Žena podle ní věděla, že její první porod museli lékaři za pomoci prášků urychlovat, při druhém se dítě na chvíli dusilo. Navíc navštěvovala školu pro porodní asistentky, věděla tedy o porodech více než ostatní. Nejela však do nemocnice, i když porod trval přes 40 hodin. Záchranáře spolu s manželem a Königsmarkovou zavolali až poté, co se chlapec narodil a nedýchal.
Povolení vést domácí porod mělo v Česku donedávna pouze pět porodních asistentek. Zájem o ně ale je, a tak se dějí na hranici zákona. Ministerstvo zdravotnictví proto chce vyhláškou zpřísnit podmínky. Asistentka bude například muset mít prakticky stejné vybavení jako porodnice.