Výkonná rada ODS jedná o kongresu a změně stanov

Praha – Výkonná rada ODS se od 14 hodin zabývá přípravou nadcházejícího stranického kongresu. Širší vedení ODS zřejmě bude jednat o návrhu na změnu stanov, která počítala se zeštíhlením výkonné rady a opatřeními proti účelovým náborům členů. Lídři ODS by mohli řešit také program kongresu a otázku prodloužení mandátu nynějšího vedení v čele s Petrem Nečasem.

Změnu stanov, která by výrazně snížila počet členů výkonné rady a omezila vliv oblastních organizací v ní, odmítá několik regionů. Osud návrhu, který připravila stranická komise, je tak před kongresem velmi nejistý. Je možné, že širší vedení ODS kývne na některé jeho části. Hlavní body ale premiér a předseda ODS zřejmě neprosadí. Změna stanov přitom měla být jedním z hlavních bodů kongresu.

Nečas naopak zřejmě uspěje s návrhem, aby se dvouletý mandát jeho vedení prodloužil až do období po krajských volbách v roce 2012. Předsedové krajských organizací se ve čtvrtek shodli na tom, že by se měl mandát Nečase a jeho místopředsedů prodloužit do konce roku 2012. To by umožnilo vybírat nové vedení až v podzimním termínu po volbách.

Nečasovo vedení zvolili občanští demokraté v červnu 2010, dvouletý mandát by mu tak měl skončit v létě příštího roku. Většina krajských lídrů se ale chce vrátit k tradičnímu podzimnímu termínu voleb vedení. Posun při volbě Nečasova týmu vyplynul z předčasného odchodu někdejšího šéfa ODS Mirka Topolánka z čela strany. O prodloužení mandátu lídrů ODS musí rozhodnout stranický kongres, který se sejde koncem října.