Soud: Loňské volby v Hřensku jsou neplatné

Ústí nad Labem – Loňské obecní volby ve Hřensku na Děčínsku jsou neplatné, rozhodl o tom dnes Krajský soud v Ústí nad Labem. Podle soudu bylo 32 voličů krátce před volbami účelově přihlášeno k trvalému pobytu v obci. Těchto více než 17 procent voličů podle soudkyně Markéty Lehké mohlo výsledky voleb významně ovlivnit. Dnešní rozhodnutí soudu už neumožňuje žádný další opravný prostředek a začalo platit okamžitě. Všechna dřívější rozhodnutí zastupitelstva od října loňského roku jsou tedy neplatná. Ministr vnitra do 30 dnů od rozhodnutí soudu vyhlásí termín opakovaných voleb.

O neplatnosti říjnových komunálních voleb v Hřensku rozhodoval letos v květnu Ústavní soud a vrátil ji k projednání ústeckému krajskému soudu. „Ústavní soud přesně vymezil, jak by soud měl posuzovat občany z hlediska jejich volebního práva,“ řekla dnes soudkyně. Soud tak vyhodnotil 32 voličů jako účelových a zpochybnil také hlasy dalších dvou chatařů, kteří ve Hřensku reálně nežijí.

Soud zrušil volby jako celek včetně kandidátek politických stran nebo jejich registrace do voleb. Všechna dřívější rozhodnutí zastupitelstva od října loňského roku jsou tak neplatná. Zastupitelé jich přitom stihli udělat už desítky. Podle starosty obce Josefa Černého tak nebudou platit například některé smlouvy nebo převody pozemků a život v obci bude celkově přibržděn. „Máme trochu výhodu, že jsem byl starostou i před volbami, takže pokračuji ve funkci dál, tak jak mi to zákon ukládá,“ komentoval rozhodnutí soudu.

Video Reportáž Petry Tachecí
video

Reportáž Petry Tachecí

Reportáž Petry Tachecí

UvR, 3.10.2011

Události, komentáře: Hřenské volby neplatí

Lídr kandidátky občanských demokratů v podzimních volbách Milan Franc rozhodnutí přivítal. „Rozhodnutí je určitě správné, ale přišlo pozdě. Téměř rok po volbách je příliš pozdě,“ řekl dnes s tím, že doufá, že nový termín voleb bude ještě do konce roku.

Povolební stížnost hřenské ODS kritizovala podezřelý nárůst počtu voličů před loňskými komunálními volbami. Někteří svědkové v červenci u soudu vypověděli, že měli za přistěhování do Hřenska a svůj volební hlas slíbeno 5 000 korun, což potvrdil soudu i podnikatel, který jim peníze nabízel. Peníze ale podle něj nakonec předány nebyly. Majitel stavební firmy prý měl za hlasy slíbené stavební zakázky od obce.