KSČM důvěřuje téměř třetina Čechů, vládní strany ztrácejí

Praha - Důvěra v opoziční strany za poslední rok vzrostla. ČSSD teď věří skoro polovina lidí. Komunisté se vůbec poprvé stali druhou nejdůvěryhodnější parlamentní stranou, důvěřuje jim 30 procent Čechů a Češek. Vládní strany naopak ztrácely. Největší propad zaznamenaly Věci veřejné. Zatímco před rokem jim věřily dvě pětiny dotázaných, nyní jich bylo jen 17 procent. Vyplývá to ze zjištění, jehož výsledky dnes zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Do průzkumu se v září zapojilo 984 lidí nad 15 let.

Důvěra se váže na politické preference dotázaných. Strana mívá důvěru většiny svých voličů, kteří pak ostatním stranám věří méně. Z parlamentních stran v září lidé nejvíc věřili ČSSD. Má důvěru 48 procent z nich. Nejlépe na tom sociální demokraté byli v říjnu 2007, kdy jim důvěřovalo 52 procent lidí. Pak ztráceli. Vládní ODS před rokem věřilo 34 procent dotázaných, nyní čtvrtina. Nejlepšího výsledku dosáhla strana v březnu 2005, kdy měla důvěru 42 procent Čechů a Češek.

Podle CVVM důvěra souvisí mimo jiné s tím, zda je strana ve vládě či opozici. „V roce 2007 vystřídali sociální demokraté na prvním místě v pomyslném žebříčku důvěryhodnosti do té doby vedoucí občanské demokraty. Zachoval se tak předchozí trend, kdy si největší důvěru udržovala nejsilnější opoziční strana,“ uvedli autoři výzkumu.

TOP 09 věřilo před rokem 41 procent lidí, nyní 30 procent. Stejné důvěře se teď těší i komunisté, kterým loni důvěřovala čtvrtina dotázaných. Stali se tak vůbec poprvé druhou nejdůvěryhodnější stranou - spolu s TOP 09.

Nové strany občany zklamaly

Věci veřejné měly před rokem důvěru dvou pětin Čechů a Češek, nyní jim věří 17 procent lidí. „Výsledky ukazují, že naděje vkládané do dvou nových stran nebyly podle většiny respondentů naplněny. Strana Věci veřejné dosáhla se 17 procenty důvěřujících dokonce historického minima a dostala se tak pod hodnotu Komunistické strany Čech a Moravy z roku 2003,“ uvedlo CVVM. Komunistům tehdy věřilo 19 procent lidí.

Věci veřejné
Zdroj: isifa/LN
Autor: Viktor Chlad

Většina dotázaných se shodla na tom, že stranám jde v první řadě o moc. ODS a TOP 09 připisují podporu podnikání a schopnost hájit zájmy Česka v cizině. ČSSD zas prý umožňuje rozvoj střední vrstvy a profiluje se jako strana s programem pro sociálně slabé. Téměř tři čtvrtiny dotázaných míní, že VV vyvolávají zbytečné konflikty.