Spoluautor nového občanského zákoníku Karel Eliáš loni v Plzni neúspěšně kandidoval na děkana jako lídr reformního vedení kolem bývalého děkana plzeňských práv Jiřího Pospíšila. „K této skupině se připojila řada dalších lidí z brněnského a pražského právnického prostředí, není to jen emigrace z Plzně,“ podotkl Eliáš. Podle něj ale nejvíce záleží na tom, jak se k plánované nové škole postaví akreditační komise, která obdrží žádost v nejbližších týdnech.
Nová vysoká škola musí získat ke svému zřízení souhlas akreditační komise s oborem, poté musí komise doporučit vydání státního souhlasu. „To jsou hodně obtížné věci, protože to klíčové není, že by neuměli udělat obor práva. Bude ale záležet na tom, kolik lidí, v jaké kvalifikaci, s jakým zaměřením, tedy aby vše personálně odpovídalo,“ uvedla šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková.
Nová škola by měla podobně jako právnické fakulty na státních vysokých školách všeobecné zaměření na všechny druhy právních disciplín. Podle Eliáše by mělo jít o malou školu s maximálně 200 lidmi v ročníku, pedagogů by pak mělo být 30 až 40.
Pověst plzeňských práv stále doprovázejí dozvuky předloňské aféry, kdy se potýkala s podivným přijímáním studentů, opsanými pracemi a nestandardně rychlým studiem. Kvůli sporům o směřování fakulty ji o prázdninách opustilo 29 ze 138 pedagogů.