Billboardy skončí u dálnic, ne však ve městech

Praha – Reklamní poutače a billboardy zmizí z českých silnic do pěti let. Novelu zákona o pozemních komunikacích dnes schválila vláda. Podle plánu už ministerstvo dopravy nebude povolovat výstavbu nových poutačů u silnic a dálnic, zatímco ty stávající budou muset být odstraněny do pěti let. Nový zákon nicméně neumožní zlikvidování všech billboardů na českých dálnicích. V současné době je na 1 100 kilometrů dálnic přes 2 200 billboardů, tedy na každého půl kilometru jeden.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Hájek

Do budoucna by mohli povolení na výstavbu reklamních zařízení získat pouze provozovatelé restaurací, benzinových čerpacích stanic, motelů a dalších zařízení, která bezprostředně souvisí se silničním provozem. Jejich poutače by ale musely být umístěny maximálně do vzdálenosti 200 metrů od provozovny. Poutače v aglomeraci ale budou zřejmě povoleny i nadále. „Tam, kde komunikace vlastní obec, tedy uvnitř vesnic a měst, se legislativní úprava této záležitosti netýká,“ potvrdil Jan Pechout z organizace BESIP.

Pechout by souhlasil s tím, aby byly billboardy odstraněny také z obecních komunikací. Většina z nich totiž zakrývá dopravní značení a rozptyluje řidiče v hustém, i když pomalejším provozu, než jak je tomu na dálnici. „Billboardy často svým lepším nasvětlením přehlušují dopravní značky a semafory,“ podotkl.

Reklamní agentury s tímto zákonem nesouhlasí. Nebezpečnost billboardů je podle nich pouze mýtus, který se nezakládá na pravdě. „Bohužel, policie nevede statistiku o nárazu vozidla do billboardu, pouze do pevné překážky,“ upozornil Pechout. Do budoucna pak povolení na výstavbu reklamních poutačů dostanou jen provozovatelé restaurací, čerpacích stanic nebo třeba motelů u dálnic. Billboardy ale budou smět postavit maximálně 200 metrů od svého podniku.

Stát uzavřel nevýhodné smlouvy s majiteli billboardů

„Smlouvy jsou uzavřeny nešťastně pro stát a velice výhodně pro majitele billboardů,“ dodal Pechout s tím, že stát tak nemůže dobu pronájmu podstatně zkrátit. S tím souhlasí také ministerstvo dopravy. „Od doby nabytí účinnosti této novely i tyto nevýhodně uzavřené smlouvy budou mít pouze pět let a potom je budou muset provozovatelé těchto billboardů odstranit,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Marek Illiáš.

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Brífink po jednání vlády

19 10 2011

Rozhovor se Stanislavem Humlem

Reportáž Luboše Rosího

Rozhovor s Janem Pechoutem

Novela má také zrychlit výkup půdy pro dopravní stavby. „Rozhodli jsme se urychlit a zpřehlednit výkup půdy pro dopravní stavby a tak podpořit modernizaci české dopravní sítě,“ uvedl Dobeš. Vláda dnes souhlasila také s návrhem ministerstva dopravy na zpřehlednění mýtného systému a usnadnění jeho využívání v rámci dalších evropských systémů. „Dnešní úprava nám poskytuje možnost zavést pro dopravce pouze jednu mýtnou krabičku pro celou Evropu a tím mu uspořit čas a finance. Inspirací nám byla úspěšná praxe leteckých dopravců jak domácích, tak evropských,“ podotkl Dobeš. Na vznik celoevropského systému se Česko musí připravit do října 2012.