Podle Dobeše mohou vysoké školy nahradit výpadek od státu z fondů EU

Praha – Vysoké školy sice dostanou v příštím roce od státu o 1,2 miliardy méně, chybějící peníze prý ale mohou nahradit z evropských fondů. Ministr školství Josef Dobeš (VV) tak reagoval na kritiku některých akademiků, že se s klesajícími financemi zhorší kvalita výuky. V příštích třech letech prý mohou vysoké školy čerpat na vědu a vzdělávání až 40 miliard ve formě evropských dotací. Problém ale je, že na tyto peníze dosáhnou jen mimopražské univerzity, Praha jako bohatý region nemá na podporu nárok.

„Ekonomická situace České republiky bohužel neumožňuje, aby byl rozpočet resortu školství navýšen tak, jak by potřeboval a zasluhoval,“ konstatoval Dobeš. Dodal, že škrty jsou nevyhnutelné. 

Zhruba 32 miliard budou moci školy čerpat z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, z něhož je financován třeba vznik nových vědeckých center. O dalších sedm miliard si mohou školy žádat v rámci programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, tyto peníze jsou určeny třeba na posílení spolupráce mezi vědeckými centry na univerzitách a firmami. 

Na tyto peníze ale nedosáhnou pražské univerzity, přičemž třeba Univerzita Karlova produkuje nejvíce vědeckých výsledků ze všech českých škol. Dobeš proto jako kompenzaci pošle na pražské doktorandské programy alespoň 120 milionů, které letos ušetřil snižováním byrokracie. Další miliardu chce ministerstvo rozdělit v rámci programu Excelence určeného školám s nejlepšími vědeckými výsledky.   

Předseda ekonomické komise Rady vysokých škol Jakub Fischer ve čtvrtek upozornil, že podle návrhu rozpočtu na příští rok se mají výdaje na studenta bez započtení dotací z EU snížit z 65 tisíc na 60 tisíc korun. Univerzity by měly hospodařit s částkou 21,6 miliardy, tedy asi o tři miliardy méně než v roce 2009. Počet studentů se přitom zvyšuje, zatímco v roce 2001 se jich na českých vysokých školách vzdělávalo zhruba 200 tisíc, loni už jich bylo skoro 400 tisíc. Zástupci univerzit také uvedli, že schválení rozpočtu v této podobě povede ve svém důsledku ke snížení konkurenceschopnosti českého vysokého školství a ekonomiky ČR.