Peake: Mečl nemůže podle zákona vést státní zastupitelství

Praha - Místopředsedkyně vlády Karolína Peake (VV) nesouhlasí s pověřením náměstka nejvyššího státního zástupce Stanislava Mečla dočasným vedením Vrchního státního zastupitelství v Praze. Podle ní nemá tento krok ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) oporu v zákoně. Mečl přebere funkci v pondělí po Vlastimilu Rampulovi, kterého ministr v polovině října s konečnou platností odvolal.

„Zákon nezná institut pověření či dočasného pověření vedením. Je s podivem, že vrchní státní zastupitelství nepovede existující statutární zástupce odvolaného vrchního,“ uvedla Peake. Pospíšil pověřil Mečla vedením úřadu na návrh šéfa žalobců Pavla Zemana. Mečl doposud zastával na Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ) post náměstka pro oblast legislativně-analytických a netrestních agend, vnitřní správy a kabinetu.

„V minulosti už se dvakrát stalo, že podobně neuvážené kroky vyústily v chaos a dvouvládí na státních zastupitelstvích. Tentokrát by se, dle odborníků, mohlo jednat o nicotný právní akt, učiněný mimo zákonnou pravomoc ministra. Pochybnosti o tomto postupu je třeba rozptýlit dříve, než dojde k destabilizaci dalšího článku státního zastupitelství,“ dodala Peake.

Zeman navrhl Pospíšilovi pověřit Mečla vedením úřadu pouze dočasně. Odvolaný šéf pražských žalobců totiž avizoval, že podá proti ministrovu rozhodnutí správní žalobu. Tu již v říjnu obdržel pražský městský soud. Podle mluvčí soudu Martiny Lhotákové Rampula tvrdí, že jeho odvolání bylo nezákonné, opírá se prý o věcně nesprávné argumenty a nesprávné právní hodnocení. Rampula také žádá, aby soud odložil účinnost jeho odvolání do doby, než o žalobě rozhodne.