Zaplatíte pokutu a už se neodvoláte, varuje řidiče ombudsman

Brno - Řidiči by si měli dobře rozmyslet, zda budou souhlasit s blokovou pokutou. Když ji policistovi zaplatí, uznávají tím svou vinu a nemohou se dál bránit ve správním řízení. Pro většinu řidičů notoricky známou věc dnes připomněl ombudsman Pavel Varvařovský. Obracejí se na něj prý často řidiči, kteří pokutu po domnělém dopravním přestupku zaplatili, ale pak si vše rozmysleli a chtěli případ přezkoumat.

Řidiči podle Varvařovského vysvětlují svůj prvotní souhlas s pokutou stresem. Argumentují i autoritou uniformy. Ombudsman se setkal i s případem, kdy strážníci pokutovali auto stojící v zákazu stání a přehlídli, že má značku invalidy. „Řidič sám si ve spěchu a stresu neuvědomil, že má právo na daném místě stát, a s uložením blokové pokuty souhlasil,“ popsal Varvařovský. Strážníci však pozdější žádosti na zrušení pokuty nevyhověli. Kdyby šofér na místě pokutu odmítl, mohl se bránit ve správním řízení.

Lidé se chtějí vyhnout správnímu řízení a vyšší pokutě

Roli v rozhodování řidičů hraje podle ombudsmana i to, že blokové pokuty bývají nižší než ve správním řízení. Člověk si tak musí rozmyslet, zda má šanci u něj uspět. Navíc pro některé řidiče může být správní řízení dalším velkým stresem. „Když člověk chce mít klid, je lepší, když je tolerantní a s nadhledem zaplatí tisícovku,“ řekl Varvařovský. Citlivý člověk se tak vyhne situaci, kdy kvůli řízení „rok nespí“.

Ombudsman Pavel Varvařovský
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Varvařovský upozornil i na to, že řidiči, kteří spáchali vážný přestupek a potrestal je za něj soud, mnohdy nepochopí, že „zákaz činnosti“ znamená zákaz řízení. Když se zároveň stane, že soud nedoručí oznámení o trestu evidenci řidičů, může viník vážné nehody beztrestně řídit dál. „Žádný policista nezjistí, že mu byl uložen trest,“ uvedla mluvčí kanceláře ochránce práv Iva Hrazdílková.

Jízdu na červenou městská policie trestat nesmí

Ombudsman řešil i případy týkající se pravomocí městské policie. Obrátilo se na něj několik řidičů, kteří dostali od strážníků pokutu za jízdu na červenou. Podle ombudsmana městská policie jízdu na červenou pokutovat nemůže. Za jízdu na červenou hrozí pokuta od 2 500 do 5 000 korun a pět bodů, obé může uložit jen Policie ČR nebo správní orgán, tedy obecní či městský úřad nebo magistrát. „Podobně jako u jiných, srovnatelně závažných přestupků musí obecní policie při jízdě na červenou sepsat s řidičem záznam o podezření ze spáchání přestupku,“ uvedl Varvařovský. Záznam má pak dostat úřad k rozhodnutí. Druhou variantou je přivolání státní policie.

Varvařovský dnes mluvil i o poučení chybujících řidičů. Když udělají vážný přestupek, za který přijdou o řidičský průkaz, úřady je obvykle dobře informují o tom, co musejí udělat. Patří sem odevzdání řidičského průkazu, rok či dva neřízení a nutnost jít na přezkoušení, aby získali průkaz znovu. U soudu řidiči slyší o „zákazu činnosti“, ale mnozí si neuvědomí, co z toho vyplývá. Podle Varvařovského by řidiče v těchto případech měli poučit lidé z evidence řidičů. Za přestoupení zákazu řízení hrozí pokuta od 25 000 do 50 000 korun a další rok či dva zákazu řízení. „Stává se pak z toho takový bludný kruh,“ řekl Varvařovský.