Stát asi přijde o miliardy z kauzy MUS, nestihl vstoupit do trestního řízení

Praha – Stát podle Nejvyššího státního zastupitelství propásl šanci získat 12 miliard korun zmrazených ve Švýcarsku po privatizaci Mostecké uhelné. Informaci přinesl server Aktuálně.cz. V trestním řízení se nestihl přihlásit jako možný poškozený - přestože k tomu vyšetřovatelé vybídli. Podobně se vyjádřila i vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake v České televizi v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce (OVM). Řekla, že v úvahu připadá již jen civilní řízení. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana je na ministerstvu financí, aby rozhodlo, zda je ČR v této kauze poškozenou stranou a jaké odškodnění bude požadovat. Peake ČT řekla, že chce vysvětlení od ministrů financí a spravedlnosti.

Švýcaři se České republiky v minulosti opakovaně tázali, zda se chce k trestnímu řízení připojit jako poškozená strana, podle dostupných informací české úřady nereagovaly. „Vím, že nabídka ze švýcarské strany na připojení se jako poškozeného přišla do ČR v roce 2010,“ řekl ČT Zeman.

K Zemanovi se přidává i Peake. Ta se v pátek sešla se švýcarským velvyslancem. Ten jí oznámil, že Švýcaři už před více než půl rokem upozornili ministra spravedlnosti a financí na podezřelé miliardy, které by mohly české pokladně chybět. Podle Peake jsou Švýcaři šokovaní z postupu České republiky. Nicméně ona sama tvrdí, že má jen omezené informace ze švýcarské strany a chce se dotázat kolegů z vlády, jaké mají oni další informace.

0Peake v ČT: „Nejhorší je, že už jsme nyní v situaci, kdy je trochu pozdě. My se už dokonce do trestního řízení zřejmě přihlásit nemůžeme, protože už byl zahájen soud s obviněnými. My se už můžeme v tuto chvíli přihlásit pouze do civilního řízení ve Švýcarsku, což už je proces poněkud komplikovanější,“ uvedla v ČT Peake.

NSZ pro Aktuálně.cz: „Podle informace, kterou jsme ověřili u styčného důstojníka švýcarského velvyslanectví, byla v trestní věci, která je vedena ve Švýcarsku, podána obžaloba. Česká republika může o náhradu škody usilovat již pouze v civilním řízení,“ řekla serveru Aktuálně.cz mluvčí NSZ Helena Markusová. "Možnosti dalšího postupu intenzivně zkoumáme," dodala. Peake chce, aby se dalším postupem ČR v kauze zabývala příští týden vláda. Kabinet by měl podle ní také řešit, kdo je odpovědný za to, že Česko neodpovědělo na výzvy Švýcarů. Žádost Švýcarska skončila na ministerstvu financí. „Já si myslím, že to je skutečně obludný příklad toho váhání, kdy reálně ty peníze nám tam visí a můžou se dovézt,“ uvedl k tomu šéf české pobočky protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka. 

Video Reportáž Zuzany Tvarůžkové
video

Reportáž Zuzany Tvarůžkové

Kdo měl Švýcarům odpovědět?

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podle svých slov po návštěvě švýcarského velvyslance nechal hned druhý den poslat dopis na ministerstvo financí, protože ministerstvo financí je kompetentní k tomu zastupovat Českou republiku v těchto soudních sporech. Ministr financí Miroslav Kalousek ale pochybnosti o svém resortu odmítá. Několikrát prý žádal Vrchní státní zastupitelství v Praze, aby mu vyjasnilo, jestli šlo v případu MUS o trestný čin. Jasnou informaci ale pořád nedostal.

Kalousek: „Ministerstvo financí by muselo rozhodnout, že vznikla škoda za předpokladu že orgány činné v trestním řízení by nám k tomu dalo příslušnou informaci. Oni to deset let šetřili a deset let nebyli schopni dát jakoukoliv informaci.“Podle nejvyššího žalobce ministerstvo financí nemuselo čekat na závěry vyšetřování v trestní rovině, ale mělo říct, zda České republice chybí 12 miliard, nebo ne. „Státní zastupitelství vůbec není kompetentní k tomu, aby se vyjadřovalo, zda je ČR poškozená, či nikoliv… Od toho zde máme ministerstvo financí,“ vysvětlil Zeman v OVM. 

Případ je navíc už před švýcarským soudem. Česko tak ztratilo možnost přihlásit se o peníze v trestním řízení. A žádat o ně bude muset v civilním, to je ale komplikovanější. 

Zadržených 600 milionů franků, tedy zhruba 12 miliard korun, pochází z balíku určeného na rekultivaci zničené krajiny. Ovšem podle švýcarských vyšetřovatelů měly být použity jinak - k ovládnutí dolů při privatizaci. 

Švýcarská prokuratura koncem října informovala o tom, že podala obžalobu na sedm lidí, viní je z praní špinavých peněz a dalších machinací v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností. Většinu obžalovaných tvoří Češi. Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze.