Úřady musí auta odtažená kvůli čištění vracet, potvrdil Ústavní soud

Brno – Ústavní soud potvrdil dřívější verdikt, podle kterého musí úřady vracet vozidla odtažená kvůli čištění komunikací zpátky na místo. Na soud se se stížností obrátila Správa služeb hlavního města Prahy, které se nezdál letošní průlomový rozsudek Nejvyššího soudu – správa označila stanovenou povinnost jako neuskutečnitelnou a prakticky nemožnou. Ústavní soud ale nenašel žádný důvod k zásahu. Soud o případu rozhodoval v říjnu, dnes na verdikt upozornil server Aktuálně.cz.

Podle průlomového verdiktu Nejvyššího soudu mají úřady vracet auta na místo hned poté, co zmizí dopravní značení s dočasným zákazem stání. Rozhodnutí se však netýká odtahů po dopravních přestupcích spočívajících ve špatném parkování, při kterých je vozidlo překážkou v provozu. „Jde o situace, kdy dochází například k blokovému čištění nebo jiným stavebním úpravám, kdy je dočasně omezeno parkování na komunikaci a je to řádně označeno dopravními značkami,“ uvedl letos v lednu mluvčí NS Petr Knötig.   

Právo zadržet vozidlo se podle soudu vztahuje pouze na období, kdy podle silničního správního úřadu existuje nějaký zájem na přeparkování aut a uvolnění komunikace. „Dříve ani později není vlastník komunikace oprávněn vozidlo odstranit,“ uvedl v rozhodnutí senát s předsedou Mojmírem Putnou. 

Soudy se konkrétně zabývaly případem ženy, které v roce 2005 odtáhli v Praze nepojízdný vrak osobního auta na střežené parkoviště v Jinonicích. Auto tam zůstalo skoro dva roky a Správa služeb hlavního města Prahy chtěla po ženě parkovné přes 130 tisíc korun. 

Okresní soud v České Lípě žalobě vyhověl, Liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem ale v květnu 2009 částku výrazně snížila na 7 450 korun. Důvodem byl rozpor s dobrými mravy, ale také několik dalších okolností. Proti tomuto rozhodnutí podala Správa služeb hlavního města Prahy neúspěšné dovolání k NS. Soudci NS naznačili, že Správa služeb hlavního města Prahy mohla vozidlo vrátit na původní místo hned po provedení čištění ulice. Naúčtovala by pak majitelce nejen odtah, ale také navrácení vozu na místo. Pořád by to ale bylo nesrovnatelně levnější než umístění auta na drahém parkovišti, kde dluh majitele vozu každodenně stoupá.