Vyznamenáním Mašínů Vondra trestný čin nespáchal

Praha - Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) nespáchal trestný čin, když vyznamenal bratry Mašínovy. Podle dnešního deníku Právo k tomu dospěla policie a případ proto odložila. Vondra čelil nejméně pěti trestním oznámením, podle kterých udělením medaile Zlaté lípy a svými výroky na obranu odbojářů v podstatě schvaluje trestný čin vraždy. Případ se ještě chystá přezkoumat Obvodní státní zastupitelství.

„Akt ocenění skupiny bratří Mašínů byl důležitý a správný. Samozřejmě odmítám, že bych schvaloval jakýkoli trestný čin,“ řekl Vondra už dříve Právu. Dodal, že partyzánský odboj není možné posuzovat ve světle dnešní doby.

Podle zákona hrozí až roční vězení tomu, kdo veřejně schvaluje spáchaný zločin nebo kdo veřejně vychvaluje pro zločin jeho pachatele. Rovněž na rok za mříže pak může jít i ten, kdo pachatele nebo osobu jemu blízkou odmění nebo odškodní za trest.

0Ozbrojený boj, který skupina kolem bratrů Mašínových v první polovině 50. let minulého století vedla proti československému komunistickému režimu, stále rozděluje českou společnost. Členové skupiny totiž zabili několik lidí. Podle jednoho z posledních průzkumů Mašíny za hrdiny považuje jen 15 procent Čechů. Český Senát v minulosti opakovaně navrhoval šestici členů odbojové skupiny na státní vyznamenání. Nominaci tradičně odmítali zástupci ČSSD a KSČM. Mašínové a další člen skupiny Milan Paumer, který zemřel loni, získali jen plaketu předsedy vlády od bývalého premiéra Mirka Topolánka.


Josef a Ctirad Mašínové byli vyznamenáni nejvyšším českým vojenským vyznamenáním Zlatá lípa v den pohřbu Ctirada, kterému bylo uděleno in memoriam. Pohřbu v americkém Clevelandu se vedle Vondry zúčastnil také český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Vyznamenání Zlatá lípa uděluje ministr obrany Čechům i cizincům, kteří se „významně zasloužili o ochranu základních lidských práv a svobod“.