Nečas: Dohnal zneužívá fakt, že je neodvolatelný

Praha – Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal podle premiéra Petra Nečase (ODS) zneužívá fakt, že je prakticky neodvolatelný. Nečas dnes uvedl, že jeho kabinet by musel ihned opustit kterýkoliv ministr v okamžiku sdělení obvinění ze stejného trestného činu, za který byl Dohnal zatím nepravomocně odsouzen. Dohnal podle něj nadřazuje vlastní zájmy nad zájem NKÚ.

„Upřednostňuje sebe před svou institucí. Znovu opakuji, on je v podstatě v situaci, kdy je neodvolatelný, nekritizovatelný, nepohnutelný,“ prohlásil Nečas.

V červenci soud v první instanci odsoudil šéfa NKÚ za zneužití pravomoci úředního činitele a vláda pak rozhodla, že jej nehodlá na svá jednání zvát. Kontrolní závěry úřadu tak vláda několik měsíců neprojednává.

Vicepremiérka Karolína Peake (VV) dnes upozornila, že vláda nabírá v projednávání kontrolních závěrů NKÚ velké zpoždění. Na rozdíl od premiéra je ale přesvědčena o nutnosti ctít presumpci neviny a ani v Dohnalově případě prý není možné předjímat konečný verdikt soudu.

Koaliční skupina, která má řešit reformu NKÚ, se zatím nesešla. „O změnách způsobu rozhodování této instituce musíme rozhodnout opatrně tak, abychom nezasáhli do její nezávislosti,“ míní vicepremiérka. Obává se totiž radikálních změn, které vznikají v důsledku například nešťastného personálního obsazení některé instituce.

Nečas dnes podotkl, že místo sebe může Dohnal posílat některého svého zástupce podobně, jako kdyby byl například nemocen. Dohnal to ale odmítá. „Při jednání s vedoucím úřadu vlády panem Lubomírem Poulem jsem jej upozornil na ustanovení zákona o NKÚ, které stanoví, že 'Prezident úřadu řídí úřad a jedná jeho jménem navenek'. Více danou záležitost nebudu komentovat,“ sdělil.

Nečas dnes zdůraznil, že nejde o jeho osobní spor s šéfem kontrolního úřadu, ale o názor celé vlády. „Politika 'drzé čelo lepší než poplužní dvůr' v tomto případě u vlády narazí,“ poznamenal premiér. Jedná se podle něj o „základní spor“ Dohnala s vládou. „My všechny vnitrovládní, meziresortní procedury kolem (kontrolních závěrů NKÚ) splníme, ale členové vlády považují – a já s nimi plně sympatizuji – za těžko akceptovatelné, že by mohlo probíhat jednání o kontrolních závěrech a my se tvářili, že se nic neděje,“ řekl Nečas.